Targi_china_210519-750

Szczepionka na metan

26 lutego 2002

Szczepienie krów i owiec może ograniczyć emisję metanu z żołądków tych zwierząt. Nad recepturą szczepionki pracują specjaliści australijskiego Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO)

Metan to bardzo silny gaz cieplarniany. Do najważniejszych źródeł emisji metanu związanych z działalnością człowieka należą: wydobycie, przetwarzanie i transport surowców energetycznych, uprawa ryżu (rozkład beztlenowy materii organicznej zachodzący w obszarach podmokłych), a także hodowla zwierząt.
Gaz ten ulatnia się podczas fermentacji jelitowej zwierząt przeżuwających i z odchodów zwierzęcych. Każda krowa wytwarza ok. 73 tys. decymetrów sześciennych metanu rocznie – ilość gazu wystarczającą do napełnienia dużego balonu.

Wydychany przez przeżuwacze metan powstaje w pierwszym ich żołądku za sprawą mikroorganizmów nazywanych metanogenami. W Australii ilość metanu pochodzącą z takiego źródła szacuje się na 14 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych.

Przez ostatnią dekadę CSIRO opracowywało różne metody redukcji metanu u przeżuwaczy. Najbardziej obiecującą według nich jest szczepionka, powodująca wytworzenie przeciwciał przeciwko metanogenom.
Badania prowadzono dotąd na owcach. Przez 3 lata podawano im różne szczepionki. Niektóre z nich obniżały produkcję metanu o od 11 do 23 proc. Nie dawały przy tym skutków ubocznych.

Kolejnym krokiem CSIRO będzie badanie krów. W Australii krowy produkują około 70 proc. metanu wytwarzanego przez przeżuwacze. Specjaliści CSIRO są przekonani, że opracowali już właściwą recepturę szczepionki dla owiec. W przyszłości można ją będzie wprowadzić na rynek. Ocenia się, że szczepionka dla owiec będzie gotowa na przełomie 2003 i 2004 r., a dla krów –  w 2005 r.

Uczeni mają nadzieję, że stosowanie szczepionek, prócz obniżenia emisji metanu pozwoli zwiększyć produktywność trzód – produkcja metanu zabiera bowiem zwierzętom od 2 do 12 proc. energii.

RR, na podstawie "Vetcentrum"

POWIĄZANE

Prowadzenie ksiąg hodowlanych i ocena wartości użytkowej bydła mlecznego decyduj...

W odpowiedzi na wniosek samorządu rolniczego w sprawie dopłat za dobrostan zwier...

29 marca w Śląskowie k. Jutrosina nastąpiło otwarcie nowoczesnej fermy trzody ch...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę