aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wystarczą kolczyki

12 lutego 2008
Hodowcy owiec i kóz mogą odetchnąć z ulgą. Aby sprzedawać zwierzęta za granice nie będą musieli zaopatrywać ich w elektroniczne chipy. Zmiana ustawy w tej sprawie trafiła właśnie na biurko prezydenta. Kiedy na początku roku hodowcy dowiedzieli się, że znakowanie owiec i kóz kolczykami już nie wystarczy nie byli zadowoleni. Hodowla co roku przynosi mniejsze zyski, nie ma już dopłat do matek a zakup chipów to bardzo wysoki koszt. Zanim jednak ustawa zaczęła obowiązywać postanowiono ją zmienić.

Wojciech Wojtyra, Ministerstwo Rolnictwa - Ten eksport, który jest kierowany głównie do Włoch i Niemiec odbywa się w marcu i w kwietniu do tego czasu ustawa powinna być ogłoszona

Problem z elektronicznym znakowaniem owiec mają także hodowcy z innych krajów unii europejskiej, dlatego obowiązek wprowadzenia chipów odroczono o dwa lata.

Wojciech Wojtyra, Ministerstwo Rolnictwa - Jesteśmy zaliczani do krajów w których ten elektroniczny system identyfikacji i rejestracji owiec i kóz obowiązywałby tylko te zwierzęta, które są przeznaczone do handlu więc nie wszystkie.

Głównym źródłem dochodów dla hodowców jest eksport jagniąt, dlatego większość z nich będzie w przyszłości musiała znakować zwierzęta chipami. Na razie jednak obowiązują kolczyki. Przypominamy, że owce czy kozy powinny być oznakowane przed opuszczeniem gospodarstwa. Nie później jednak niż 180 dni od dnia urodzenia.

POWIĄZANE

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowany został projekt rozporządzenia...

Dobrostan zwierząt to wspólna sprawa. Wszyscy mamy wpływ na to, jak żyją zwierzę...

W 2023 r. pogłowie bydła i produkcja wołowiny na Ukrainie utrzymywały się w tren...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę