a_konopie_targi_2023
EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 750

Zakłady mięsne do Unii

10 czerwca 2003

Podczas, gdy część zakładów mięsnych liczy już, jakie korzyści osiągnie po wejściu do Unii Europejskiej, pozostałe o zbliżającej integracji myśli z rosnącym niepokojem. Dla tych firm, które nie zdążą na czas dostosować się do unijnych wymogów 1 maja 2004 roku będzie ostatnim dniem ich działalności. 

Obecnie zaledwie 90 zakładów mięsnych na ogólną liczbę kilku tysięcy jest w pełni gotowych na integrację ze Wspólnym Rynkiem. Co z resztą? Prawie 2000 firm mięsnych zadeklarowało, że pełną gotowość osiągną do dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przygotowały one harmonogram nadrabiania zaległości i sposób ich finansowania. Co kwartał każdy taki zakład jest odwiedzany przez inspektorów weterynaryjnych, którzy sprawdzają postęp prac. Wyniki kontroli niestety nie napawają optymizmem. "Około 70% zakładów przetwórstwa mięsa poziom zaawansowania ma nie przekraczający 25%, co oznacza, że pozostało 11 miesięcy muszą wykorzystać bardzo intensywnie do usunięcia usterek" - mówi Jerzy Józef Pilarczyk, wiceminister rolnictwa. 
 
Ministerstwo rolnictwa zapewnia, że na razie nie ma planów zamykania zakładów mięsnych, ale jednocześnie przyznaje, że jeżeli właściciele firm nadal będą lekceważyć swoje obowiązki, to resort nie będzie miał innego wyjścia. Skąd ogromne opóźnienia w dostosowaniu się do unijnych przepisów? "Po części wynikły z odkładania na ostatnią chwilę, po części z kłopotów finansowych, w ostatnim czasie można zauważyć pewną niechęć banków do udzielania kredytów preferenycjnych" dodaje Józef Pilarczyk. 
 
Jak na ironię w najwygodniejszej sytuacji znajdują się te zakłady mięsne, które są najsłabiej przygotowane do wypełniania unijnych przepisów. Takie firmy wystąpiły, bowiem o okresy przejściowe i mają jeszcze bardzo dużo czasu na pełne dostosowanie się do unijnych standardów. 
 
 


POWIĄZANE

Przewodnicząca Związku Zawodowego Rolnictwa "Korona" Alina Ojdana, Witold Choińs...

Sygnatariusze Branżowego Porozumienia ds walki z ASF w który są organizacje prod...

COPA i COGECA wydała wczoraj oświadczenie, które dotyczy progów żywego inwentarz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę