CTR_80917

Zmowa cenowa na rynku wieprzowiny ?

24 stycznia 2007

W związku z dramatyczną sytuacją na rynku trzody chlewnej Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zamierza wystąpić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o zbadanie sytuacji na tym rynku bo ma wiele sygnałów nie tylko od rolników, że nastąpiła zmowa cenowa miedzy zakładami przetwórczymi. Za podjęciem takiego kroku przemawia fakt, że ceny w sklepach wyrobów mięsnych są stabilne i tylko nieznacznie spadły choć ceny żywca wieprzowego spadły na rynku o co najmniej 36 %.

Obecnie w bardzo trudnej sytuacji znajduje się wiele producentów trzody chlewnej bo ceny żywca spadły do 2, 70 zł za kilogram, a ceny zbóż znacznie wzrosły. Czyniąc tym samym hodowlę świń mało opłacalną.

Dlatego też samorząd rolniczy województwa łódzkiego w imieniu wszystkich rolników wystąpił też do Ministra rolnictwa i Rozwoju Wsi z apelem o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do stabilizacji cen na rynku wieprzowiny.

- Apelujemy nie tylko o poszukiwanie nowych rynków zbytu ale również o uruchomienie skupu interwencyjnego , ponieważ nie chcemy dopuścić do sytuacji sprzed kilku lat kiedy to zdesperowani rolnicy wyszli protestować blokując wiele dróg. Wówczas to wicepremier Andrzej Lepper stał po drugiej stronie barykady i namawiał rolników do wyjścia na drogi – mówi Andrzej Górczyński, prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Zdaniem działaczy samorządu rolniczego w łódzkim cały rząd musi się zaangażować aby rozładować tę trudną sytuację . Jest to teraz w kraju problem numer jeden polskiego rolnictwa.


POWIĄZANE

Sprawa unijnych rekompensat dla rolników ponoszących straty z powodu afrykańskie...

Nie ma żadnych powodów, by ceny żywca wieprzowego w strefie ochronnej okalającej...

Do stu dwóch wzrosła liczba ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chle...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę