aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Raport Inspekcji Weterynaryjnej w sprawie BSE

7 sierpnia 2002

Rada Ministrów zaakceptowała informację o przebiegu zdarzeń, w związku z wykryciem krowy zainfekowanej gąbczastą encefalopatią bydła, na podstawie raportu Głównego Lekarza Weterynarii.

Zainfekowana krowa w chwili uboju miała 9 lat. Nabyta została w Rzepienniku Strzyżewskim, w powiecie tarnowskim. Nie miała żyjącego potomstwa. Badania pozostałego bydła z gospodarstwa, z którego pochodziła zainfekowana krowa, dało wynik ujemny.

Obecnie trwają ustalenia dotyczące pasz przemysłowych stosowanych w powiecie tarnowskim, gdyż są one najprawdopodobniej źródłem zarażenia. Właścicielom, których zwierzęta poddano eutanazji, wypłacono odszkodowania.

Od 1996 roku do końca stycznia 2001 roku zbadano 447 sztuk bydła i wyniki były ujemne. W lutym 2001 roku rozpoczęto monitoring obejmujący 3 proc. bydła kierowanego do uboju oraz tzw. grupę ryzyka. Program ten trwał do końca października 2001 roku. W okresie tym zbadano 14 944 sztuki bydła.

Od listopada 2001 roku do 15 lutego 2002 roku monitoringiem pod kątem BSE objęto całe pogłowie bydła kierowane do uboju oraz w dalszym ciągu grupę ryzyka. Próby pobierano od bydła w wieku od 24 miesiąca życia.

Od 16 lutego 2002 roku zmieniono, w oparciu o obowiązujące przepisy Unii Europejskiej, granicę wieku badanego bydła na 30 miesięcy – dla zwierząt z normalnego uboju oraz 24 miesiące – dla zwierząt z grupy ryzyka.

Nie wydaje się uzasadnione zwiększanie liczby badań poprzez obniżenie granicy wieku dla wszystkich sztuk bydła do 24 miesięcy, ponieważ nie zwiększy to gwarancji bezpieczeństwa, a jedynie zwiększy koszty monitoringu.

Zdaniem Inspekcji Weterynaryjnej oraz zgodnie z zaleceniami ekspertów UE, zamiast obniżać granicę wieku, dodatkowe gwarancje można uzyskać poprzez pewne regulacje:

  • usankcjonowanie prawne obowiązku zgłaszania wszystkich zwierząt padłych;
  • wdrożenie pełnej identyfikacji i rejestracji bydła;
  • zwiększenie o dwie – trzy liczby pracowni wykonujących badania BSE;
  • zagwarantowanie stałych środków finansowych na badania.

Ogółem od momentu badań całego pogłowia bydła kierowanego do uboju (tj. od listopada 2001 roku do 30 kwietnia 2002 roku) zbadano 108 886 sztuk bydła.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę