OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Służby weterynaryjne ostrzegają hodowców ws. pomoru świń

30 lipca 2013
Podlaskie służby weterynaryjne apelują do hodowców i rolników o czujność i obserwację zwierząt z powodu afrykańskiego pomoru świń, wykrytego w czerwcu na Białorusi. W Podlaskiem przeszkolono 250 lekarzy weterynarii, a rolnikom rozdawane są ulotki informacyjne.

Afrykański pomór świń (AFS), którego ogniska wykryto na Białorusi stanowi realne, bardzo poważne zagrożenie - napisała w przesłanym w poniedziałek do PAP komunikacie rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł. Choroba nie zagraża ludziom.
Podlaskie służby weterynaryjne są przygotowane na pomoc hodowcom: szkolą weterynarzy, którzy bezpośrednio opiekują się stadami, lekarze informują i radzą hodowcom, co robić w razie wystąpienia choroby, a samorządy i instytucje rozpowszechniają ulotki informacyjne.
Mirosław Czech z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku przypomina, że jeśli właściciel stada zauważy niepokojące objawy - wybroczyny, sine plamy na skórze zwierząt, biegunkę, wymioty, duszności, niedowład kończyn, czy też jeśli zwierzęta zaczną nagle padać - natychmiast trzeba to zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii albo do lekarza weterynarii opiekującego się stadem.
Dariusz Filianowicz, powiatowy lekarz weterynarii w Białymstoku ostrzega, że choroba przenosi się szybko. Dlatego - jak radzi weterynarz - trzeba być czujnym, trzeba obserwować zwierzęta, a po zauważeniu podejrzanych objawów natychmiast izolować stado. "Izolacja oznacza całkowity zakaz wyprowadzania zwierząt, wywożenia i wynoszenia produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, paszy, wody, ściółki, oraz zakaz dostępu osób postronnych do pomieszczeń, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie" - dodał.
Od momentu pojawienia się zagrożenia wirusem ASF natychmiast wprowadzono środki profilaktyczne na granicy z Białorusią. Na przejściach granicznych umieszczono maty do dezynfekcji kół pojazdów i osób przekraczających granicę. Służby celne konfiskują środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego wwożone do Polski. Obowiązuje zakaz importu świń, mięsa wieprzowego i jego przetworów.
Gaweł powiedziała, że 40-km pasie przygranicznym prowadzone są badanie wszystkich odstrzelonych i padłych dzików oraz zgłoszonych padłych świń.
Służby graniczne prowadzą akcję informacyjną rozdając ulotki po polsku i rosyjsku.
Informacje o chorobie i zagrożeniu wirusem ASF można znaleźć na stronach internetowych: Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Białymstoku, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Afrykański pomór świń pierwszy raz zanotowano w 1903 r. w Afryce Południowej. Choroba dotyka świnie i dziki, powodując duże straty ekonomiczne, ponieważ nie ma na nią szczepionki. Aby jej przeciwdziałać, trzeba stosować ścisłą kwarantannę. Ogniska AFS wykryto w 2011 r. w Rosji. W Polsce przeprowadzono wówczas badanie monitoringowe świń i dzików w pasie przygranicznym, tj. w województwach: podkarpackim, lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim. Przebadano także padłe świnie oraz padłe i odstrzelone dziki.




POWIĄZANE

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...

Pomyślnie zakończyły się poprzedzone konsultacjami prace legislacyjne nad przesu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę