aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Weto prezydenta w sprawie ochrony zwierząt

19 czerwca 2002

Jak podaje CIR, rząd zapoznał się z nowym projektem zmiany obowiązującej ustawy o ochronie zwierząt. 

Przedłożony 7 czerwca br. na posiedzeniu Rady Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt został uzgodniony z organizacjami zajmującymi się statutowo ochroną zwierząt oraz międzyresortowo. Usunięto z niego kontrowersyjny zapis dopuszczający możliwość wykorzystywania do doświadczeń zwierząt bezdomnych. Przywrócono zapis art. 34 ust. 3 o obowiązku wykonywania uboju domowego przez przyuczonego ubojowego. Przywrócono zapis art. 27 ust. 2 mówiący, że zabiegi lekarsko-weterynaryjne i zootechniczne mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby uprawnione.

W związku z nowymi regulacjami prawa Unii Europejskiej na wniosek organizacji ochrony praw zwierząt, w art. 9 dodano art. 4a i 4b wprowadzające zakaz utrzymywania niosek w systemie bateryjnym i cieląt w pojedynczych boksach.

Ponadto, do słowniczka ustawy dodano dwie nowe definicje określające terminy humanitarne uśmiercanie oraz zwierzęta hodowlane dla celów laboratoryjnych.
W przedłożonym brzmieniu projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt należy zaliczyć do tych regulacji, które gwarantują najszerszą ochronę zwierząt spośród państw europejskich. Należy zaznaczyć, że przygotowana jest już większość projektów aktów wykonawczych wynikających z delegacji zawartych w przedmiotowej ustawie, w szczególności dotyczących transportu zwierząt i utrzymaniu zwierząt gospodarskich.

Rząd podkreślił, że w całym zawetowanym pakiecie ustaw znajdują się niezmiernie ważne przepisy prawne, od których zależą negocjacje i tempo wejścia Polski do UE w obszarze rolnictwa. Jednocześnie w przypadku odrzucenia weta prezydenta, proponowane rozwiązania umożliwiają bardzo szybkie wprowadzenie korekt prawnych w aspektach podniesionych przez prezydenta oraz środowiska związane statutowo z problematyką ochrony zwierząt.


POWIĄZANE

W ciągu ostatnich dwóch tygodni Nigeria i Republika Południowej Afryki zgłosiły ...

  Jednym z kluczowych elementów rozporządzenia (UE) 2019/6 jest obowiązek gromad...

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) wraz z Głównym Inspektoratem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę