CTR_80917

Psiarze i kociarze mają odmienne osobowości

3 grudnia 2015
Psiarze i kociarze charakteryzują się odmiennymi typami osobowości - potwierdza badanie zaprezentowane podczas dorocznego spotkania amerykańskiego Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych.
Zdaniem badaczy z Carroll University w Waukesha osoby deklarujące zamiłowanie do psów są pełne życia - bardziej energiczne i otwarte - a ponadto ściśle przestrzegają wytyczonych reguł. Z kolei miłośnicy kotów bywają bardziej introwertyczni, mają szersze horyzonty i są wrażliwsi niż psiarze. Kociarze to także częściej nonkonformiści, którzy wolą dostosowywać się do okoliczności niż działać według reguł.

Okazało się też, że - co może wywołać duże konflikty między dwiema grupami - amatorzy kotów są inteligentniejsi niż miłośnicy psów.

Różnice mogą wynikać częściowo ze środowisk, jakie preferują przedstawiciele obu grup - tłumaczy psycholog Denise Guastello. "To, że amatorzy psów są pełni życia, jest zrozumiałe - chcą być na zewnątrz, rozmawiać z ludźmi, wyprowadzać psa - powiedziała. - Tymczasem, jeśli ktoś jest introwertyczny i wrażliwy, może woli w domu czytać książkę, a jego kot nie wymaga wyprowadzania go na spacer".

Badacze zwrócili się do 600 studentów, pytając ich, czy identyfikują się jako miłośnicy psów czy kotów, a także jakie cechy szczególnie cenią u swoich zwierząt. Uczestnicy odpowiadali też na pytania na temat swoich osobowości.

Około 60 proc. uczestników identyfikowało siebie jako psiarzy, w porównaniu z 11 proc. kociarzy. Reszta zadeklarowała, że lubi i psy, i koty. Osoby, które wolały psy, twierdziły, że najbardziej cenią sobie ich przyjaźń, a przedstawiciele drugiej grupy lubiły kocie okazywanie czułości.

Możliwe, że ludzie wybierają zwierzęta na podstawie rysów swojej własnej osobowości - uważa Guastello, np. koty są postrzegane jako niezależne i ostrożne w stosunku do innych. "Jeśli ktoś taki jest, docenia też te cechy w zwierzęciu, więc jest to dla niego dobry wybór" - powiedziała.

Analizowanie przyczyn, dla których ludzie deklarują przynależność do jednej lub drugiej grupy, pozwoli usprawnić terapię z udziałem zwierząt.

Badanie objęło studentów, zatem nie wiadomo, czy wyniki można rozciągnąć na inne grupy wiekowe. Jednak poprzednie badania dawały podobne rezultaty. W 2010 r. badanie wśród 4,5 tys. osób wykazało, że miłośnicy psów mają tendencję właśnie do większego ekstrawertyzmu i przestrzegania zasad.POWIĄZANE

Górnictwo kosmiczne, to obszar, którym jest zainteresowanych wiele polskich firm...

Zjawisko zmiany płci w ciągu życia osobniczego występuje u ok. 450 gatunków ryb,...

Jeśli prawdą jest że człowiek jest tym, co je, to kim jest współczesny Polak, kt...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę