aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Psiarze i kociarze mają odmienne osobowości

3 grudnia 2015
Psiarze i kociarze charakteryzują się odmiennymi typami osobowości - potwierdza badanie zaprezentowane podczas dorocznego spotkania amerykańskiego Stowarzyszenia Nauk Psychologicznych.
Zdaniem badaczy z Carroll University w Waukesha osoby deklarujące zamiłowanie do psów są pełne życia - bardziej energiczne i otwarte - a ponadto ściśle przestrzegają wytyczonych reguł. Z kolei miłośnicy kotów bywają bardziej introwertyczni, mają szersze horyzonty i są wrażliwsi niż psiarze. Kociarze to także częściej nonkonformiści, którzy wolą dostosowywać się do okoliczności niż działać według reguł.

Okazało się też, że - co może wywołać duże konflikty między dwiema grupami - amatorzy kotów są inteligentniejsi niż miłośnicy psów.

Różnice mogą wynikać częściowo ze środowisk, jakie preferują przedstawiciele obu grup - tłumaczy psycholog Denise Guastello. "To, że amatorzy psów są pełni życia, jest zrozumiałe - chcą być na zewnątrz, rozmawiać z ludźmi, wyprowadzać psa - powiedziała. - Tymczasem, jeśli ktoś jest introwertyczny i wrażliwy, może woli w domu czytać książkę, a jego kot nie wymaga wyprowadzania go na spacer".

Badacze zwrócili się do 600 studentów, pytając ich, czy identyfikują się jako miłośnicy psów czy kotów, a także jakie cechy szczególnie cenią u swoich zwierząt. Uczestnicy odpowiadali też na pytania na temat swoich osobowości.

Około 60 proc. uczestników identyfikowało siebie jako psiarzy, w porównaniu z 11 proc. kociarzy. Reszta zadeklarowała, że lubi i psy, i koty. Osoby, które wolały psy, twierdziły, że najbardziej cenią sobie ich przyjaźń, a przedstawiciele drugiej grupy lubiły kocie okazywanie czułości.

Możliwe, że ludzie wybierają zwierzęta na podstawie rysów swojej własnej osobowości - uważa Guastello, np. koty są postrzegane jako niezależne i ostrożne w stosunku do innych. "Jeśli ktoś taki jest, docenia też te cechy w zwierzęciu, więc jest to dla niego dobry wybór" - powiedziała.

Analizowanie przyczyn, dla których ludzie deklarują przynależność do jednej lub drugiej grupy, pozwoli usprawnić terapię z udziałem zwierząt.

Badanie objęło studentów, zatem nie wiadomo, czy wyniki można rozciągnąć na inne grupy wiekowe. Jednak poprzednie badania dawały podobne rezultaty. W 2010 r. badanie wśród 4,5 tys. osób wykazało, że miłośnicy psów mają tendencję właśnie do większego ekstrawertyzmu i przestrzegania zasad.POWIĄZANE

Tak naprawdę mija już rok, kiedy w sposób prawie niezauważony dla opinii publicz...

Chiny rozpoczęły walkę z maszynami rolniczymi niskiej jakości, a tamtejsze Minis...

Cyberbezpieczeństwo i ochrona danych stają się coraz ważniejsze w dzisiejszym św...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę