BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Dyrektywa UE o ograniczeniu hałasu maszyn - seminarium w Kielcach

10 października 2003

Kraje kandydujące do Unii Europejskiej mają obowiązek wprowadzenia przed 1 maja 2004 r. unijnej dyrektywy "nowego podejścia" (2000/14/EC), dotyczącej ograniczenia hałasu emitowanego do środowiska przez urządzenia - poinformowano w czwartek 9 października podczas kieleckiego seminarium poświęconym zasadom udziału w obrocie wyrobami w państwach UE.

Podstawowe wymaganie dyrektywy 2000/14/EC, wydanej 8 maja 2000 r., to oznaczanie maszyn znakiem zgodności i znakiem gwarantowanego poziomu mocy akustycznej, według określonego wzoru. Procedura dopuszcza umieszczanie tylko jednego znaku zgodności, pod warunkiem, iż urządzenie spełnia wszystkie wymagania, wynikające z wcześniejszych dokumentów.

"Hałas jest uważany w krajach UE za jeden z czynników degradacji środowiska. Głównym źródłem szkodliwego hałasu jest technika, a szczególnie maszyny. W aglomeracjach największy udział w emitowaniu hałasu ma komunikacja, lotnictwo, przemysł i zmechanizowany sprzęt gospodarstwa domowego. Dlatego od końca lat 70. w krajach Unii obowiązują przepisy mające na celu redukowanie hałasu emitowanego do środowiska przez maszyny i urządzenia" - wyjaśnił Krzysztof Grajdek z Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie.

Państwa członkowskie UE miały obowiązek wprowadzić prawa, regulacje i przepisy zawarte w dyrektywie 2000/14 od 3 stycznia 2002 r. Zaostrzone wymagania, czyli obniżone o 3 decybele dopuszczalne wartości przewidziane do wprowadzenia w drugim etapie, mają obowiązywać od 3 stycznia 2006 r.

W Polsce przepisy wynikające z dyrektywy obowiązują od 1 stycznia 2003 roku. Wprowadzenie wartości dopuszczalnych, przewidzianych dla 22 typów maszyn wymienionych w załączniku 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca tego roku ma nastąpić 1 stycznia 2004 roku.

"Nasi producenci mieli rok na przystosowanie swoich wyrobów do wymagań unijnych i na zebranie dokumentów niezbędnych do wystawienia deklaracji zgodności. Ten czas może wystarczy na skompletowanie dokumentacji potrzebnej w procesie deklaracji zgodności, natomiast na pewno to bardzo krótki okres na dostosowanie wyrobów do nowych wymagań, jeżeli nie są one spełniane" - ocenił Krzysztof Grajdek.

Według niego, podstawową sprawą jest określenie dla każdego wyrobu gwarantowanego poziomu mocy akustycznej zgodnie z wprowadzonymi przepisami. Pozwoli to zorientować się producentowi, czy wyrób spełnia wymagania, czy jest wymagana modernizacja, jaki powinien być jej zakres oraz na ile dany wyrób różni się od podobnych urządzeń innych producentów.

"Producenci wyrobów, dla których obowiązują wartości dopuszczalne gwarantowanego poziomu mocy akustycznej, będą mieli tylko dwa lata na modernizację swoich wyrobów, aby spełniały zaostrzone wymagania dotyczące ograniczenia hałasu emitowanego do środowiska" - zaznaczył Grajdek.

Kieleckie seminarium towarzyszyło Międzynarodowym Targom Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych "Maszbud", zorganizowanym w pawilonach wystawienniczych Targów Kielce.


POWIĄZANE

Części John Deere to towar niezawodny i niezwykle precyzyjny. Ich zastosowanie g...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Problemy podczas żniw. Jak rozwiązania dotyczące dostępu do części zamiennych po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę