aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Oprysk bez atestu

17 listopada 2003

Na badanie opryskiwaczy polowych przyznawana jest dotacja z budżetu państwa. Przysługiwałyby one także rolnikom z powiatu ostrołęckiego, tyle że... badań tych nie ma kto wykonywać.

Obecnie w powiecie ostrołęckim w posiadaniu gospodarzy znajduje się około 1200 opryskiwaczy polowych. Według rozeznania inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa, większość sprzętu – około 80 proc. – posiada przestarzałe rozwiązania techniczne, które nie gwarantują precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin. 

Sprawny sprzęt do wykonywania zabiegów ochronnych to podstawowy element prawidłowego stosowania środków ochrony roślin – mówi Tomasz Narkiewicz-Jodko, kierownik ostrołęckiej Delegatury Zamiejscowej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie. – Od 1999 roku okresowe badania sprzętu są obowiązkowe. Niestety, nadal rolnicy o tym zapominają, a pomóc może tylko naprawa i modernizacja urządzeń. 
Z budżet państwa przyznawana jest dotacja, aby zmniejszyć koszty badania. W tym roku wynosi ona od 60 do 80 zł w zależności od opryskiwacza. Koszt całego badania to około 100 zł.

Jedynym zakładem w powiecie, który posiadał uprawnienia do przeprowadzania tego typu zadań, jest placówka zlokalizowana w Wólce Brzezińskiej. 

Zakład nie wykazuje zaangażowania w prowadzeniu badań i modernizacji opryskiwaczy – mówi kierownik Tomasz Narkiewicz-Jodko. – Dlatego poczyniliśmy starania w celu znalezienia innego zakładu. Być może jeszcze w tym roku otwarta zostanie druga stacja badania opryskiwaczy w gminie Troszyn. Na razie jednak najbliższy zakład, w którym takie badanie można wykonać znajduje się poza granicami powiatu.

Inspekcja stara się, aby badania stanowiły jak najmniejsze obciążenie dla rolników. W tym celu podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Obecnie fundusz refunduje jedną trzecią kosztów poniesionych na modernizację.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę