Oprysk bez atestu

17 listopada 2003

Na badanie opryskiwaczy polowych przyznawana jest dotacja z budżetu państwa. Przysługiwałyby one także rolnikom z powiatu ostrołęckiego, tyle że... badań tych nie ma kto wykonywać.

Obecnie w powiecie ostrołęckim w posiadaniu gospodarzy znajduje się około 1200 opryskiwaczy polowych. Według rozeznania inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa, większość sprzętu – około 80 proc. – posiada przestarzałe rozwiązania techniczne, które nie gwarantują precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin. 

Sprawny sprzęt do wykonywania zabiegów ochronnych to podstawowy element prawidłowego stosowania środków ochrony roślin – mówi Tomasz Narkiewicz-Jodko, kierownik ostrołęckiej Delegatury Zamiejscowej Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Warszawie. – Od 1999 roku okresowe badania sprzętu są obowiązkowe. Niestety, nadal rolnicy o tym zapominają, a pomóc może tylko naprawa i modernizacja urządzeń. 
Z budżet państwa przyznawana jest dotacja, aby zmniejszyć koszty badania. W tym roku wynosi ona od 60 do 80 zł w zależności od opryskiwacza. Koszt całego badania to około 100 zł.

Jedynym zakładem w powiecie, który posiadał uprawnienia do przeprowadzania tego typu zadań, jest placówka zlokalizowana w Wólce Brzezińskiej. 

Zakład nie wykazuje zaangażowania w prowadzeniu badań i modernizacji opryskiwaczy – mówi kierownik Tomasz Narkiewicz-Jodko. – Dlatego poczyniliśmy starania w celu znalezienia innego zakładu. Być może jeszcze w tym roku otwarta zostanie druga stacja badania opryskiwaczy w gminie Troszyn. Na razie jednak najbliższy zakład, w którym takie badanie można wykonać znajduje się poza granicami powiatu.

Inspekcja stara się, aby badania stanowiły jak najmniejsze obciążenie dla rolników. W tym celu podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Obecnie fundusz refunduje jedną trzecią kosztów poniesionych na modernizację.


POWIĄZANE

Leasing cały czas wspiera inwestycje. Otoczenie makroekonomiczne powoduje, że bi...

Jeśli jesteśmy zainteresowani szybką sprzedażą naszej maszyny rolniczej warto ro...

● Pełna gama ciągników John Deere została przedstawiona podczas tegorocznych tar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę