Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Program modernizacji i kalibracji opryskiwaczy w łódzkim

6 listopada 2006

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego z dniem 30 listopada 2006 roku kończy realizację rozpoczętego w 2004 roku programu modernizacji i kalibracji ciągnikowej aparatury ochrony roślin.

- Na dzień 16 października bieżącego roku z kwoty 2000 000 złotych dotacji z wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi wykorzystaliśmy 1552 849,61 zł i zostało zmodernizowane 3937 sztuk opryskiwaczy. Kwota pozostająca do wykorzystania to 447 150,39 złotych – mówi Andrzej Górczyński , prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Jednostkowa dotacja do opryskiwacza wynosi 50% kosztów modernizacji lecz nie więcej niż 500,00 zł. IRWŁ w dniu 24 czerwca 2004 r. podpisała umowy ze wszystkimi Stacjami Kontroli Opryskiwaczy na wykonanie Programu Modernizacji i Kalibracji Ciągnikowej Aparatury Ochrony Roślin na lata 2004-2006. Stacje Kontroli Opryskiwaczy jeszcze przez prawie 3 tygodnie będą wykonywały modernizację opryskiwaczy, która zostanie zakończona badaniem-atestacją opryskiwacza.

Jak nas poinformował Piotr Kociołek z IRWŁ aby już za pierwszym razem opryskiwacz uzyskał atest i znak kontrolny konieczne jest jego właściwe przygotowanie i takiemu celowi służy program przez nas realizowany. Według oceny Instytutu Budownictwa Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa wymiany przestarzałych podzespołów i części oraz regulacji (kalibracji) wymaga prawie 80% sprzętu. Złej jakości jest większość opryskiwaczy sprzedawanych przez zakłady rzemieślnicze, na targowiskach i regionalnych giełdach. Znacznie ograniczony jest zakup aparatury fabrycznie nowej z uwagi na cenę, która jest 2-3 krotnie wyższa od oferowanej przez przypadkowych producentów.


POWIĄZANE

Za kilka tygodni rozpocznie się sezon zbioru paszy zielonej. Przed rolnikami, kt...

Wysoka wydajność, nowoczesne technologie oraz pakiety wpływające na komfort prac...

Robert Kawęcki, 42-letni rolnik z woj. lubelskiego został zwycięzcą konkursu Jeś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę