aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Program Ochrony Maszyn przed awariami

10 maja 2007
To dopiero początek I Ogólnopolskiego Programu Ochrony Maszyn Rolniczych Przed Awariami. Kilkadziesiąt maszyn zostało już wyposażonych w systemy filtracji bocznikowej, uczestnikom przekazano za darmo olej do zgłoszonych maszyn, który wcześniej został do nich optymalnie dobrany. Przed nami 3 lata badań, dzięki którym dowiemy się, jak eksploatować tanio i niezawodnie.

Program Ochrony Maszyn Rolniczych Przed Awariami wystartował we wrześniu 2006 r., podczas AGRO SHOW w Bednarach. Jego celem jest pokazanie, że działania profilaktyczne, odpowiednie materiały oraz właściwe obchodzenie się z olejami przyczyniają się bezpośrednio do wyeliminowania awarii, wydłużenia żywotności maszyn i oleju, oraz spadku kosztów eksploatacji.

Program jest skierowany do każdego rolnika. Zgłoszenia można było składać do końca stycznia br., jak również można je składać do końca 2007 r., jednakże tylko na stoiskach Patronów Medialnych Programu podczas targów rolniczych w całej Polsce.

Do Programu zostaną zakwalifikowane maksymalnie 4 maszyny, do których: zostaną zainstalowane systemy filtracji bocznikowej (konieczna wpłata kaucji zwrotnej – od 366 do 2440 zł, która stanowi około 50% ceny sprzedaży) oraz zostanie dostarczony jednokrotnie, za darmo olej. Często wartość kaucji jest niższa od wartości dostarczonego oleju, co sprawia, że na samym początku akcji rolnik zyskuje duże oszczędności (a kaucja i tak zostanie mu zwrócona).

Dodatkowo przez 3 lata olej będzie badany co 200 mth za darmo. Wyniki tych badań pozwolą nam się dowiedzieć, co tak naprawdę dzieje się z naszą maszyną. A dzieje się naprawdę wiele, tylko że my o tym dowiadujemy się ostatni i w najmniej odpowiednim momencie tj. w momencie wystąpienie awarii!

Koszty eksploatacji w ciągu trwania badania będzie ponosił użytkownik maszyn, tak jak robił to wcześniej. W momencie wymiany oleju, by nie zakłócić badania, użytkownik zobowiązany jest do wymiany oleju na taki, który został zalany na początku badania.
Po przesłaniu zgłoszenia poddane one są weryfikacji. Jeśli przejdą ją pomyślnie, wówczas przedstawiciel Programu odwiedza rolnika, by zweryfikować stan techniczny maszyn. Po pozytywnej weryfikacji i podpisaniu Umowy, która gwarantuje mu ww. prawa i obowiązki, oraz po wpłacie kaucji, w zakwalifikowanych maszyn są instalowane systemy filtracji bocznikowej. Na tym etapie pobierana jest pierwsza próbka oleju, dzięki czemu dowiemy się, jak wyglądał stan oleju przed rozpoczęciem działań profilaktycznych w ramach Programu. Następnie dostarczamy do uczestnika darmowy olej.

Obecnie jesteśmy w trakcie dokonywania kolejnych instalacji oraz dostarczania darmowego oleju do uczestników Programu.

Często zadawanym pytaniem było: jakie maszyny mogą brać udział w Programie?

Podstawowym kryterium jest ich stan techniczny, a nie wiek. To znaczy, że mogą brać udział w Programie (i jest to wskazane) nawet te maszyny, które mają nieco więcej lat, ale są sprawne technicznie.

Kolejne to kryterium ekonomiczne. Warto zgłosić do Programu maszyny, które pracują dużo bądź bardzo dużo w ciągu roku. Te maszyny bowiem zużywają się najwięcej, ich koszty eksploatacji są również bardzo wysokie, a także bardzo często są to maszyny strategiczne dla gospodarstwa, to znaczy ich awarie powodują duże koszty bądź problemy.

Uwzględniając rodzaj maszyny, można śmiało powiedzieć, że w Programie może wziąć udział każda maszyna: od ciągnika, poprzez ładowarki do kombajnów, zarówno tych zbożowych, ziemniaczanych, jak i buraczanych czy groszkowych. Krótko mówiąc: wszystkie maszyny samojezdne z własną pompą hydrauliczną.

Równie często zadawano pytania dotyczące Systemu Filtracji Bocznikowej. Poniżej więc nieco wiedzy na ten temat.
System Filtracji Bocznikowej to dodatkowy, bardzo dokładny filtr. Jego rolą jest usuwanie wszystkich tych zanieczyszczeń, które przechodzą bez konsekwencji przez filtr główny. Filtry bocznikowe są mocowane w wybranym przez użytkownika miejscu, dopasowanym do budowy maszyny. Poza eliminacją mikrozanieczyszczeń, eliminuje on również, co jest bardzo ważne, wodę z oleju (jak również szlamy, płyn chłodniczy, a nawet bakterie). Jego skuteczność, prawie 100%, jest już przy zanieczyszczeniach o wielkości 2 mikronów, tzn., że zanieczyszczenia większe od tej wielkości są zatrzymane przez ten filtr. Dzięki temu żywotność całego układu olejowego wydłuży się nawet o 100%. Innymi słowy: niezawodność dzięki filtracji bocznikowej to mniejsza awaryjność i wydłużona żywotność maszyny.
Systemy Filtracji Bocznikowej są dobierane do pojemności zalewowej układu olejowego (5 modeli), jak również do ciśnienia pracy (seria AL – przy ciśnieniu do 7 bar oraz seria ALH – przy ciśnieniu powyżej 10 bar).

Podstawowe korzyści, które wymieniają użytkujące te systemy rolnicy to:
- rzadsze wizyty w warsztacie – mniejsza awaryjność sprzętu,
- rzadsze wymiany oleju i filtrów głównych,
- brak problemów przy doczepianiu różnych maszyn do jednego ciągnika,
- dłuższa żywotność maszyn,
- mniejsze koszty całkowite.

Systemy Filtracji Bocznikowej chronią zarówno systemy hydrauliczne maszyn rolniczych, jak i silniki czy przekładnie. Każdy jednak niezależny układ olejowy wymaga oddzielnego systemu filtracji bocznikowej. Koszt instalacji wynosi 366 zł. Instalacja Systemu Filtracji Bocznikowej zwraca się od 1 do 3 lat, w zależności od intensywności używania maszyny. Nieprawdą jest, że filtracji bocznikowej nie warto instalować w maszynach, które mało pracują. Przykładem jest kombajn groszkowy, który pracuje raptem kilka tygodni w ciągu roku. Wyobraźmy sobie więc, jak duże straty mogą być spowodowane przestojem takiej maszyny. Warto więc chronić przed awarią i zbytecznymi kosztami wszystkie maszyny rolnicze, bez względu na rodzaj, wiek czy ilość mth pracy w ciągu roku.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę