aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sprzedaż maszyn rolniczych

27 listopada 2002

W ostatnich latach na rynku środków mechanizacji rolnictwa coraz silniej rysują się zmiany popytu na korzyść maszyn zapewniających uzyskiwanie wyższej wydajności i jakości pracy. Jednocześnie na ogół maleje liczba sztuk sprzedawanych maszyn. 

Najbardziej spada popyt na sprzęt nie spełniający wymagań nowoczesnej gospodarki, przy wzroście zainteresowania sprzętem nowszych generacji. Można to zilustrować na podstawie dostaw niektórych maszyn. Dostawy ciągników w 2001 r. (suma produkcji krajowej i importu pomniejszona o eksport) obniżyły się o 45,1% w porównaniu z rokiem poprzednim. Złożyły się na to spadek dostaw ciągników w przedziałach mocy 18-37 kW (o 80,6%) i poniżej 18 kW (o 75,9%). W tym samym czasie dostawy ciągników o mocy ponad 90 kW wzrosły o 156,1%, 75-90 kW o 66,4%, a o mocy 37-59 kW o 74,6%. W dostawach rośnie udział maszyn fabrycznie nowych z importu. W 2001 r. w przypadku kombajnów zbożowych wyniósł on 65,9%, a ciągników 44,3%.

W pierwszym półroczu 2002 r. utrzymał się na ogół niski popyt na środki mechanizacji rolnictwa, choć pojawiły się też objawy wzrostu zainteresowania niektórymi rodzajami maszyn. Szacunki przeprowadzone na podstawie tendencji poziomu produkcji pozwalają przypuszczać, że generalnie nastąpiło zmniejszenie sprzedaży – średnio o 2-3% w porównaniu do analogicznego okresu 2001 r. 

Wzrosła sprzedaż siewników zbożowych, pras zbierających i kombajnów zbożowych. Nastąpił natomiast dalszy spadek sprzedaży fabrycznie nowych ciągników rolniczych i dojarek konwiowych jedno- i dwustanowiskowych. Spadek ilościowej sprzedaży maszyn rolniczych był spowodowany przede wszystkim utrzymującą się dekoniunkturą w rolnictwie. Jedną z przyczyn spadku liczby kupowanych maszyn jest też zmiana struktury popytu na korzyść maszyn bardziej wydajnych.

W strukturze sprzedaży fabrycznie nowych maszyn rolniczych następuje powolny, lecz stały wzrost udziału maszyn importowanych z krajów zachodnich. Choć ceny tych maszyn są wciąż wyższe od cen maszyn produkcji krajowej, znajdują jednak nabywców nawet w okresie dekoniunktury w rolnictwie. Nabywcami droższego sprzętu są obecnie właściciele rozwojowych gospodarstw rodzinnych oraz restrukturyzowanych gospodarstw wielkoobszarowych, a także przedsiębiorcy świadczący usługi mechanizacyjne. Dla tych nabywców niezbędne są maszyny o wyższej wydajności i niezawodności. Są to jednocześnie maszyny droższe. Natomiast mniej zamożni rolnicy częściej kupują tańszy sprzęt używany, pochodzący z gospodarstw dokonujących modernizacji swego wyposażenia. Można się spodziewać utrzymania tych tendencji w przyszłości. Wzrostowi zainteresowania sprzętem produkcji zachodniej sprzyja stopniowe zmniejszanie się różnic cen maszyn importowanych oraz niektórych maszyn produkowanych w Polsce.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę