Adama_poleposition_15.03_30.04

Traktory Ursusa idą jak woda

9 marca 2004

Popyt na nowe traktory Ursusa jest ogromny. Firma ma pełny portfel zamówień do wiosny 2005 r. Odchodzi z niej dotychczasowy prezes Stanisław Bortkiewicz, który postawił upadające przedsiębiorstwo na nogi.

- Ursus nie jest już wyzwaniem - tłumaczy swoją decyzję Bortkiewicz. Ma zostać szefem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, które jego zdaniem wymaga teraz restrukturyzacji, "choć nie w stylu Ursusa". Nie wiadomo na razie kto zostanie nowym szefem Ursusa, który przeżywa teraz okres prosperity: w ostatnim kwartale ubiegłego roku firma wypracowała ok. milion zł zysku, w tym roku planuje zarobić 14 mln zł.

- Przeżywamy wielki boom na ciągniki. Dzięki SAPARD-owi Ursus ma ma olbrzymie ilości zamówień. Do końca kwietnia ma dostarczyć co najmniej 1,2 tys. traktorów. Poza tym rynek nerwowo zareagował na pogłoski o wzroście VAT na ciągniki z zera do 22 proc. Po 1 maja koniunkturę na ciągniki będą napędzały unijne fundusze strukturalne. Ursus już dziś ma zapewniony zbyt do wiosny przyszłego roku - mówi Bortkiewicz. W kwietniu firma przystępuje do wykonania umowy z Nigerią, w ramach której dostarczy 2 tys. traktorów. Będzie też realizować wart kilka milionów dolarów kontrakt na traktory w ramach offsetu związanego z zakupem izraelskich rakiet "Spike".

Gdy w 1997 r. Stanisław Bortkiewicz został prezesem Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus S.A. (wcześniej był szefem spółki pracowniczej Ursus) firma chyliła się ku upadkowi. Bortkiewicz rozpoczął jednak restrukturyzację przedsiębiorstwa, zakończoną w ubiegłym roku. Produkcję traktorów skoncentrowano w jednej hali. Z ZPC wyodrębnieniono wiele spółek, które do tej pory wchodziły w skład ciągnikowego holdingu. Część z nich sprywatyzowano, inne zbankrutowały. We wrześniu ubiegłego roku sąd ogłosił upadłość samego ZPC Ursus, produkcję ciągników przejęła jednak wcześniej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ursus, w której większość udziałów ma PHZ Bumar.


POWIĄZANE

Za kilka tygodni rozpocznie się sezon zbioru paszy zielonej. Przed rolnikami, kt...

Wysoka wydajność, nowoczesne technologie oraz pakiety wpływające na komfort prac...

Robert Kawęcki, 42-letni rolnik z woj. lubelskiego został zwycięzcą konkursu Jeś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę