aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Traktory Ursusa idą jak woda

9 marca 2004

Popyt na nowe traktory Ursusa jest ogromny. Firma ma pełny portfel zamówień do wiosny 2005 r. Odchodzi z niej dotychczasowy prezes Stanisław Bortkiewicz, który postawił upadające przedsiębiorstwo na nogi.

- Ursus nie jest już wyzwaniem - tłumaczy swoją decyzję Bortkiewicz. Ma zostać szefem Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie, które jego zdaniem wymaga teraz restrukturyzacji, "choć nie w stylu Ursusa". Nie wiadomo na razie kto zostanie nowym szefem Ursusa, który przeżywa teraz okres prosperity: w ostatnim kwartale ubiegłego roku firma wypracowała ok. milion zł zysku, w tym roku planuje zarobić 14 mln zł.

- Przeżywamy wielki boom na ciągniki. Dzięki SAPARD-owi Ursus ma ma olbrzymie ilości zamówień. Do końca kwietnia ma dostarczyć co najmniej 1,2 tys. traktorów. Poza tym rynek nerwowo zareagował na pogłoski o wzroście VAT na ciągniki z zera do 22 proc. Po 1 maja koniunkturę na ciągniki będą napędzały unijne fundusze strukturalne. Ursus już dziś ma zapewniony zbyt do wiosny przyszłego roku - mówi Bortkiewicz. W kwietniu firma przystępuje do wykonania umowy z Nigerią, w ramach której dostarczy 2 tys. traktorów. Będzie też realizować wart kilka milionów dolarów kontrakt na traktory w ramach offsetu związanego z zakupem izraelskich rakiet "Spike".

Gdy w 1997 r. Stanisław Bortkiewicz został prezesem Zakładów Przemysłu Ciągnikowego Ursus S.A. (wcześniej był szefem spółki pracowniczej Ursus) firma chyliła się ku upadkowi. Bortkiewicz rozpoczął jednak restrukturyzację przedsiębiorstwa, zakończoną w ubiegłym roku. Produkcję traktorów skoncentrowano w jednej hali. Z ZPC wyodrębnieniono wiele spółek, które do tej pory wchodziły w skład ciągnikowego holdingu. Część z nich sprywatyzowano, inne zbankrutowały. We wrześniu ubiegłego roku sąd ogłosił upadłość samego ZPC Ursus, produkcję ciągników przejęła jednak wcześniej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ursus, w której większość udziałów ma PHZ Bumar.


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Najnowsza edycja badania „Leasing Index” zrealizowanego przez Santander Leasing ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę