CTR_80917

W lipcu rekordowe zakupy ciągników rolniczych

1 września 2012
W tym roku rolnicy kupili już ponad 12,3 tys. ciągników. Pod względem zakupów rekordowym miesiącem był lipiec, gdy rolnicy nabyli ok. 20 proc. więcej traktorów niż rok wcześniej - poinformowała agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Agencja monitoruje sprzedaż ciągników i innych maszyn rolniczych na podstawie ich rejestracji.
 
W lipcu tego roku, mimo żniw i upalnej pogody, sprzedaż ciągników była rekordowa - poinformował wiceprezes agencji ds. rynku maszyn i urządzeń rolniczych Mariusz Chrobot. W lipcu rolnicy kupili i zarejestrowali 1963 nowe ciągniki rolnicze, o 4 proc. więcej niż w czerwcu tego roku. Według niego jest to najlepszy wynik od ośmiu lat.
 
W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku sprzedano blisko 13 tys. nowych ciągników rolniczych. W całym 2011 roku rolnicy kupili ok. 17 tys. traktorów.
 
Zdaniem Chrobota liczba fabrycznych traktorów rolniczych zarejestrowanych w ostatnich miesiącach pozwala sądzić, że w tym roku po raz kolejny zostanie pobity rekord sprzedażowy. Rolnicy od marca rejestrują po ok. 2 tys. traktorów miesięcznie.
 
"Wysokie ceny płodów rolnych oraz możliwość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej napawa optymizmem firmy działające na tym rynku i miejmy nadzieję, iż taka sytuacja utrzyma się w kolejnych latach, a środki na modernizację sprzętu wpłyną na wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa" - podkreślił Chrobot.
 
Według ministerstwa rolnictwa, od 2004 roku do końca czerwca 2011 r. rolnicy kupili ponad 33,3 tys. ciągników z dofinansowaniem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
Według Agencji w tym roku (od stycznia do lipca) największą popularnością cieszyły się traktory marki New Holland (blisko 2,5 tys. sztuk, czyli o ponad 50 proc. więcej sprzedanych sztuk w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku). Drugą najczęściej wybieraną marką był czeski Zetor (ponad 1,7 tys. sztuk, czyli prawie o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Trzecie miejsce zajął amerykański koncern John Deere, który sprzedał 1648 ciągników; to o ok. 20 proc. więcej, niż w tym samym czasie 2011 r.
 
Według danych z ostatniego powszechnego spisu rolnego z 2010 r., w Polsce było 1 mln 471 tys. ciągników rolniczych, o 9,9 proc. więcej niż w 2002 r.
 
Spis wykazał, że większość traktorów użytkowanych w Polsce to maszyny małe i średnie, natomiast tylko ok. 12 proc. to ciągniki o mocy ponad 60 KW. W ocenie GUS ciągniki używane w polskim rolnictwie są w dużej mierze zużyte; średnio mają po 23 lata.


POWIĄZANE

Odpowiednie użytkowanie zakupionej używanej maszyny i regularne przeprowadzanie ...

13 października 2017 r. w Ludwikowie k. Poznania odbyły się pokazy terenowe doty...

Kombajn prowadzony bez użycia rąk? Zdalne monitorowanie maszyny za pomocą połącz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę