aaa_TSW_2023
CTR_2023

W lipcu rekordowe zakupy ciągników rolniczych

1 września 2012
W tym roku rolnicy kupili już ponad 12,3 tys. ciągników. Pod względem zakupów rekordowym miesiącem był lipiec, gdy rolnicy nabyli ok. 20 proc. więcej traktorów niż rok wcześniej - poinformowała agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Agencja monitoruje sprzedaż ciągników i innych maszyn rolniczych na podstawie ich rejestracji.
 
W lipcu tego roku, mimo żniw i upalnej pogody, sprzedaż ciągników była rekordowa - poinformował wiceprezes agencji ds. rynku maszyn i urządzeń rolniczych Mariusz Chrobot. W lipcu rolnicy kupili i zarejestrowali 1963 nowe ciągniki rolnicze, o 4 proc. więcej niż w czerwcu tego roku. Według niego jest to najlepszy wynik od ośmiu lat.
 
W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku sprzedano blisko 13 tys. nowych ciągników rolniczych. W całym 2011 roku rolnicy kupili ok. 17 tys. traktorów.
 
Zdaniem Chrobota liczba fabrycznych traktorów rolniczych zarejestrowanych w ostatnich miesiącach pozwala sądzić, że w tym roku po raz kolejny zostanie pobity rekord sprzedażowy. Rolnicy od marca rejestrują po ok. 2 tys. traktorów miesięcznie.
 
"Wysokie ceny płodów rolnych oraz możliwość dofinansowania ze środków Unii Europejskiej napawa optymizmem firmy działające na tym rynku i miejmy nadzieję, iż taka sytuacja utrzyma się w kolejnych latach, a środki na modernizację sprzętu wpłyną na wzrost konkurencyjności polskiego rolnictwa" - podkreślił Chrobot.
 
Według ministerstwa rolnictwa, od 2004 roku do końca czerwca 2011 r. rolnicy kupili ponad 33,3 tys. ciągników z dofinansowaniem z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
 
Według Agencji w tym roku (od stycznia do lipca) największą popularnością cieszyły się traktory marki New Holland (blisko 2,5 tys. sztuk, czyli o ponad 50 proc. więcej sprzedanych sztuk w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku). Drugą najczęściej wybieraną marką był czeski Zetor (ponad 1,7 tys. sztuk, czyli prawie o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Trzecie miejsce zajął amerykański koncern John Deere, który sprzedał 1648 ciągników; to o ok. 20 proc. więcej, niż w tym samym czasie 2011 r.
 
Według danych z ostatniego powszechnego spisu rolnego z 2010 r., w Polsce było 1 mln 471 tys. ciągników rolniczych, o 9,9 proc. więcej niż w 2002 r.
 
Spis wykazał, że większość traktorów użytkowanych w Polsce to maszyny małe i średnie, natomiast tylko ok. 12 proc. to ciągniki o mocy ponad 60 KW. W ocenie GUS ciągniki używane w polskim rolnictwie są w dużej mierze zużyte; średnio mają po 23 lata.


POWIĄZANE

Części John Deere to towar niezawodny i niezwykle precyzyjny. Ich zastosowanie g...

Case IH jest amerykańskim producentem maszyn rolniczych. To jedna z największych...

Problemy podczas żniw. Jak rozwiązania dotyczące dostępu do części zamiennych po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę