Wraca Ursus! Ruszyła produkcja w... Lublinie

24 grudnia 2015
Linię produkcyjną nowych ciągników pod marką Ursus uruchomiła we wtorek w Lublinie spółka POLMOT Warfama SA.
Nowe Ursusy mają być przeznaczone dla rolnictwa, w tym też do sadownictwa, ale również dla służb leśnych czy komunalnych.

Podczas uroczystości pierwszy traktor o mocy 110 KM uruchomił prezydent Lublina Krzysztof Żuk. "Mamy początek odbudowy przemysłu motoryzacyjnego w Lublinie. I nie jest to mityczny zachodni inwestor, ale mamy polskiego inwestora ze znakomitą kadrą" - powiedział Żuk.
W lubelskim oddziale spółki, zlokalizowanym na terenie dawnej fabryki samochodów, montowane będą najpierw ciągniki Ursus o mocy 110 M. Cena takiego ciągnika ma wynieść ok. 115 tys. zł netto.

Jeszcze w tym roku w Lublinie wyprodukowanych ma być kilkadziesiąt sztuk nowego Ursusa. "W przyszłym roku planujemy wyprodukowanie tysiąca traktorów" - powiedział dyrektor generalny POLOT Holding Andrzej Zarajczyk.

Jak podkreślił Zarajczyk, w Lublinie ma być produkowany ciągnik dobrej jakości, pod znaną i uznaną marką, w przystępnej cenie. Spółka planuje produkcję traktorów w różnych wersjach, od 50 KM do 160 KM i docelowo za trzy lata produkcja ma sięgać ok. 5 tys. sztuk rocznie nowego Ursusa. Traktor będzie oferowany w różnych modelach i wariantach kabinowych.

Zarajczyk poinformował, że ponad 100 sztuk Ursusa o mocy 50 KM ma być wyprodukowane na eksport do Nigerii. Jak dodał, liczy również na zainteresowanie rolników na Lubelszczyźnie. "Lubelszczyzna to jeden z większych rynków traktorowych w Polsce, w tym roku na tym rynku sprzeda się blisko tysiąc sztuk ciągników" - zaznaczył.

Ciągniki montowane są z części produkowanych przez POL-MOT oraz komponentów i podzespołów innych producentów. W uruchomienie produkcji Ursusa w Lublinie spółka POL-MOT Warfama zainwestowała około 20 mln zł.

W lubelskim zakładzie - w związku z rozszerzeniem działalności - zatrudniono około 100 pracowników. W miarę jak zwiększana będzie produkcja, ma być też zwiększane zatrudnienie.

Władze spółki wśród powodów ulokowania produkcji Ursusa w lubelskim oddziale podawały, że na tym terenie są wykwalifikowani pracownicy, m.in. po upadłej fabryce Daewoo czy zwolnieni w ramach redukcji zatrudnienia w PZL Świdnik.

W czerwcu POL-MOT Warfama stał się wyłącznym właścicielem i dysponentem znaku towarowego Ursus. UOKiK zezwolił tej firmie na przejęcie kontroli nad spółką Ursus.

POL-MOT Warfama jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka specjalizuje się w produkcji maszyn i urządzeń rolniczych - m.in. pras zwijających, owijarek, rozrzutników obornika, przyczep, ładowaczy czołowych typu TUR, ładowaczy zaczepianych i zwieszanych tylnych oraz ciągników rolniczych.

Spółka posiada zakład produkcyjny w Dobrym Mieście k. Olsztyna a także oddziały w Biedaszkach Małych k. Kętrzyna, w Opalenicy i w Lublinie. W lubelskim oddziale montowane są - pochodzące z Chin - samochody Grand Tiger typu pick-up wyposażone wysokoprężną jednostkę o mocy 170 KM i napęd na obie osie. W marcu 2009 r. spółka uzyskała świadectwo homologacji pick-upa uprawniające do sprzedaży samochodu na terenie Unii Europejskiej. POL-MOT Warfama produkuje też ekologiczne brykiety z biomasy.POWIĄZANE

John Deere ogłosił szereg aktualizacji dotyczących kombajnów na sezon 2020 ze sz...

Sierpień w ogrodzie to okres bardzo intensywnych prac pielęgnacyjnych. Kontynuuj...

Sierpień to doskonały moment na zakładanie trawnika. Temperatury gleby oraz powi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę