aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

12 mln w puli preferencyjnych pożyczek na rozwój dla gmin i powiatów

20 czerwca 2017
12 mln w puli preferencyjnych pożyczek na rozwój dla gmin i powiatów

Od 19 czerwca br. samorządy mogą ubiegać się o środki finansowe w ramach XXI edycji Samorządowego Programu Pożyczkowego. Preferencyjne pożyczki mogą zostać przeznaczone na budowę oraz modernizację: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej prowadzi nabór wniosków do 12 lipca br.

 

Samorządowy Program Pożyczkowy, realizowany przez Fundację EFRWP od 2011 roku, jest adresowany do gmin i powiatów, które chcą zrealizować inwestycje infrastrukturalne na terenach wiejskich (na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców). Pożyczki dla samorządów udzielane w ramach SPP wyróżniają się m.in. bardzo niskim, wynoszącym tylko 2,5% oprocentowaniem, brakiem jakichkolwiek kosztów i opłat pośrednich – prowizji, marży, itp., a także możliwością zaciągnięcia ich bez konieczności stosowania procedury przetargowej.

 

Wnioski w ramach XXI edycji konkursu wniosków Samorządowego Programu Pożyczkowego można składać w terminie od 19 czerwca do 12 lipca 2017 roku za pośrednictwem strony internetowej Fundacji: http://efrwp.pl/samorzady/samorzadowy-program-pozyczkowy

 

Maksymalna wysokość pożyczki wynosi 1 mln zł. Są udzielane na okres do 5 lat, włączając w to 12-miesięczny okres karencji w spłacie kapitału. Przy realizacji inwestycji nie jest wymagany wkład własny – pożyczki mogą służyć finansowaniu 100% kosztów zadania inwestycyjnego brutto. Limit środków w XXI edycji programu wynosi 12 milionów złotych.

 

Pożyczki udzielane w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego mogą być wykorzystane przez gminy jako wkład własny lub pomostowe finansowanie inwestycji do czasu uzyskania dofinansowania ze środków unijnych lub krajowych. Pierwszy tegoroczny nabór wniosków, który przeprowadziliśmy w okresie marzec – kwiecień cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – zanotowaliśmy znacząco większą liczbę zgłoszeń w porównaniu do takiego samego okresu z lat ubiegłych. Może to świadczyć o tym, że już na dobre ruszyły inwestycje realizowane przez samorządy w ramach programów operacyjnych, stąd tak duże zainteresowanie niskooprocentowanymi pożyczkami Fundacji – dodaje Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

 

Środki finansowe pozyskane w ramach programu SPP mogą zostać przeznaczone na budowę i modernizację: placówek oświatowych, sieci oraz stacji wodociągowych, zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków, dróg gminnych i powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. O pożyczki mogą ubiegać się gminy wiejskie i miejsko – wiejskie oraz powiaty ziemskie. Do tej pory w ramach Samorządowego Programu Pożyczkowego Fundacja EFRWP udzieliła ponad 200 pożyczek na łączną kwotę ok. 130 mln zł.

***

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.


Biuro Prasowe Fundacji EFRWP


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę