OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Afera czosnkowa za 4 mln zł

5 stycznia 2016
Na rynek wprowadzono 460 ton nielegalnego czosnku
43 osoby usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym przemytu do Polski czosnku z Chin. Udało im się sprowadzić 460 ton tego warzywa, a straty budżetu szacuje się na ponad 4 mln zł. Przewidywane są kolejne aresztowania.

- Śledztwo doprowadziło do ujawnienia zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, która w związku z procederem nielegalnego sprowadzania czosnku z Chin dokonywała przestępstw o charakterze gospodarczym, rozbojów, wymuszeń rozbójniczych oraz przestępstw związanych z korumpowaniem funkcjonariuszy celnych, w tym także funkcjonariuszy urzędów celnych innych państw - poinformowała rzeczniczka prasowa siedleckiej prokuratury prok. Krystyna Gołąbek.

Pod przykrywką cebuli

W 2010 r. na trop nielegalnego przemytu wpadli policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą komendy wojewódzkiej w Lublinie. Zatrzymano wówczas cztery osoby. Sprawę przejęli mazowieccy policjanci. Latem zeszłego roku zatrzymano kolejne osoby - wśród podejrzanych znaleźli się wtedy m.in. właściciele dwóch firm, które zajmowały się przemytem.
Jak wówczas informowano, jedna z firm oficjalnie sprowadzała do Polski cebulę. W rzeczywistości w kontenerach znajdowała się i cebula i czosnek. Druga firma zamawiała większe ilości czosnku niż to wynikało z dokumentacji celnej.

Funkcjonariusze wyliczyli, że w ten sposób do Polski przemycono lub próbowano przemycić w sumie ponad 700 ton warzywa, z czego ponad 460 ton - poprzez różne firmy - wprowadzono do obrotu. Straty budżetu, jak szacowano, mogły przekroczyć nawet cztery mln zł.

200 tom akt

- Krąg podejrzanych nie został jeszcze zamknięty, bowiem część wątków śledztwa nadal jest wyjaśniana. 18 osób było lub nadal przebywa w areszcie - zaznaczyła prokurator. Dodała, że sprawa jest bardzo obszerna, a materiał dowodowy liczy obecnie ponad 200 tomów.

Sprowadzanie czosnku spoza Unii Europejskiej jest ściśle reglamentowane i wymaga specjalnych pozwoleń. Opłaty celne za przywóz czosnku są także znacznie wyższe niż np. za cebulę.

POWIĄZANE

Na początku maja zaopatrzenie ukraińskich rolników w środki ochrony roślin przek...

INFORMACJE RZĄDOWE ORAZ PROJEKTY UCHWAŁ I USTAW ROZPATRYWANE NA POSIEDZENIACH PA...

W Ministerstwie Polityki Agrarnej pod przewodnictwem ministra Witalija Kovala od...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę