aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Auta za zboże

27 listopada 2002

Jeszcze niedawno Argentyna była po Brazylii drugim co do wielkości rynkiem motoryzacyjnym  w Ameryce Południowej. Teraz argentyńskie peso nie ma właściwie wartości, PKB kraju może być o 15 proc. mniejsze niż w zeszłym roku, a inflacja wynosi 40 proc. Wraz z upadkiem argentyńskiej gospodarki, w kryzysie pogrążył się rynek motoryzacyjny. W październiku sprzedano na tamtejszym rynku o 55 proc. aut mniej niż przed rokiem.

Argentyńczykom brakuje pieniędzy, ale część z nich ma olbrzymie zapasy zboża. Szacuje się, że zgromadzone w argentyńskich spichrzach ziarno ma wartość 1,6 mld dolarów. Część  farmerów trzyma je, traktując jako majątek bardziej realny od argentyńskiego pieniądza, którego na dodatek – z powodu licznych ograniczeń – często nie można było wyjąć z własnego konta.  

Inni kupują zaś wszelkie możliwe dobra, gdyż w tym roku peso straciło 71 proc. wartości w  stosunku do dolara. Światowe ceny zboża ustala się w dolarach. Właśnie z tą grupą  argentyńskich farmerów chce handlować niemiecki DaimlerChrysler. Koncern ogłosił w  Buenos-Aires "Plan zbożowy" (Grain Plan), zapłaty zbożem za auta marek Mercedes, Jeep,  Chrysler i Dodge. Ziarno pozyskane z takiej wymiany DaimlerChrysler będzie odsprzedawać firmie Louis Dreyfus, zajmującej się eksportem z Argentyny dóbr konsumpcyjnych. Decyzja DaimlerChryslera, jak i innych firm wymieniających luksusowe towary za zboże, wywołuje  jednak w Argentynie kontrowersje. Niedawno tamtejsza prasa donosiła bowiem o śmierci z niedożywienia kilkunastu dzieci z prowincji Tucuman, znanej z niezwykle bogatych plantacji trzciny cukrowej i owoców. Większość ziemi w Argentynie jest jednak w rękach nielicznych  bogatych latyfundystów.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę