aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Branża mięsna bez tajemnic

3 grudnia 2015
Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego 23 maja w  hotelu Radisson BLU w Warszawie zorganizowała seminarium branżowe , w którym uczestniczyli członkowie UPEMI – rolnicy, hodowcy, producenci i przetwórcy, a także przedstawicieli instytucji z branży rolno-spożywczej i dziennikarze.

       


W trakcie obrad Beata Majchrzak – Naczelnik Wydziału Kontroli Artykułów Pochodzenia Zwierzęcego  GIJHARS przedstawiła zmiany w obowiązującym prawie dotyczącym znakowania żywności. Na mocy rozporządzenia 1169 w życie weszło bądź stopniowo wchodzić będzie wiele modyfikacji w tej dziedzinie. Na etykietach muszą znajdować się konkretne informacje w głównym polu widzenia, czyli w miejscu, które wskazuje konsumentowi, czym jest dany produkt, jaki ma skład, gdzie i z czego został zrobiony, czy zawiera alergeny. Nowe przepisy regulują też nazewnictwo produktów – np. szynka która zawiera białko sojowe musi być nazwana szynką z białkiem sojowym. Jeśli wyrób powstał z połączenia kilku kawałków nazwa również musi to uwzględniać, np. szynka z połączonych kawałków mięsa. Regulacje określają wielkość czcionki, jaka ma być użyta na etykiecie, a także wiele innych kwestii, z którymi każdy producent powinien się zapoznać.

Natomiast Jarosław Naze z Głównego Inspektoratu Weterynarii scharakteryzował aktualną sytuację w branży mięsnej, jaka zaistniała w momencie wykrycia u dzików wirusa ASF.
- W Polsce nie sieje się wirus afrykańskiego pomoru świń, mimo to mamy zablokowany eksport do takich krajów jak Unia Celna, Chiny, Korea. Jest to bardzo trudna sytuacja. Jeśli nie stwierdzimy żadnego przypadku pojawienia się ogniska ASF w Polsce, najwcześniej za 12 miesięcy będziemy mogli mówić, że nasz kraj jest całkowicie wolny od wirusa – mówił Naze.
Inspekcja Weterynarii prowadzi liczne badania wśród zakładów mięsnych. W 2012 na 30 tysięcy pobranych próbek jedynie 0,25% była nieprawidłowa, w roku 2013 – 0,27%. Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii przedstawił również ilość podmiotów, które mają uprawnienia eksportowe do takich krajów jak: Chiny, Unia Celna, Japonia, Korea Południowa, Wietnam czy Tajwan. Dodał, że w 2013 r. zatwierdzono 4 świadectwa zdrowia do Chin (w zakresie wieprzowiny), dwa do USA (również w wieprzowinie), sześć do Hong Kongu (wołowina). Podkreślił również, że zapewne pod koniec maja dowiemy się, jak będzie wyglądać eksport polskiej wieprzowiny na Ukrainę.

Mieczysław Paradowski – zastępca dyrektora ds. przedsiębiorczości i aktywizacji producentów rolnych oraz pomocy inwestycyjnej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawił zaś Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w nowej perspektywie budżetowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020.

A Lucjan Zwolak ,zastępca prezesa Agencji Rynku Rolnego przedstawił działania promocyjne prowadzone i nadzorowane przez Agencję. Podkreślił, że polska branża rolno-spożywcza osiągnęła dużą skuteczność w pozyskiwaniu środków na promocję z Komisji Europejskiej. Wszystkie projekty, które przejdą drogę akceptacji przez Agencję Rynku Rolnego dostają w dalszej kolejności zgodę z KE. W tym miejscu należy wspomnieć, że Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego jest jednym z liderów wykorzystania unijnych środków na promocję.

Danuta Zawadzka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przedstawiła podstawowe dane dotyczące światowej produkcji i handlu mięsem. Wieprzowina to według niej jeden z najważniejszych rodzajów mięsa, jednakże jego rola stopniowo zmniejsza się na rzecz drobiu. 35% światowej produkcji to mięso wieprzowe, 37% to drób. W 2013 r. po raz pierwszy produkcja drobiu przekroczyła produkcję wieprzowiny.
W 2014 r. eksport wieprzowiny ulegnie zmniejszeniu o około 2%, największy spadek zanotuje UE – o ok. 10%. Beneficjentem tych spadków będzie Brazylia. Zmniejszenie eksportu ma duży wpływ na ceny, nie tylko unijne, ale również polskie.

Na koniec seminarium branżowego odbyła się prezentacja firmy ND Pharma & Biotach. Jest to światowa firma, która zajmuje się badaniami naukowymi nad innowacyjnymi rozwiązaniami dla sektora spożywczego i rolnictwa.

Po zakończeniu oficjalnej części seminarium miała miejsce degustacja wędlin i grillowanego mięsa QAFP, a także pierwszy warszawski pokaz filmów promujących System Gwarantowanej Jakości Żywności QAFP.




POWIĄZANE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...

W pierwszych 6 dniach maja przewozy drogowe produktów rolnych z Ukrainy w ekspor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę