aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy grypa nas dopadnie?

30 grudnia 2003

Co roku w sezonie jesienno-zimowym dochodzi do wzmożonych zachorowań na przeziębienia i grypę. Oba schorzenia to infekcje, czyli zakażenia górnych dróg oddechowych, które objawiają się zwykle katarem, kichaniem, podniesioną temperaturą ciała. Wszystkie te objawy to nic innego, jak obrona organizmu przed drobnoustrojami.

Przeziębienie wywołują zwykle bakterie, których siła tkwi w ilości. Natomiast grypa wywołana jest przez wirusy - bardzo niebezpieczne drobnoustroje, zdolne do błyskawicznego działania, a nawet do zmiany swojego wyglądu i właściwości. Wirusy potrafią też ukrywać się w naszym organizmie, by później (nawet po kilku miesiącach czy latach) ponownie zaatakować.

Inne są też objawy przeziębienia i grypy. Przeziębienie rozpoczyna się powoli - od drapania w gardle i czasem kichania. Jeśli na tym etapie sięgniemy po środki zaradcze, najprawdopodobniej inne objawy nie pojawią się.

Grypa zaczyna się nagle, niespodziewanie i błyskawicznie - potrafi zaatakować w ciągu paru godzin. Dopada nas w pracy, w sklepie, podczas snu i zwala z nóg - czujemy się chorzy, niezdolni do pracy i wysiłku. Zazwyczaj od razu pojawia się też wysoka gorączka (powyżej 39 st. C), uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel przychodzą później lub wcale.

Po grypie, szczególnie niewyleżanej, dochodzi czasem do rozwoju powikłań. Najczęstsze z nich to: zapalenie płuc lub oskrzeli, zapalenie ucha środkowego lub zatok. Czasem też, na szczęście rzadko, w wyniku grypy pojawiają się: zapalenie mięśnia serca i zapalenie opon mózgowych.

Przeziębienie przebiega o wiele łagodniej. Gorączka rzadko jest wysoka, a nasze ogólne samopoczucie nie jest tak złe, jak w przypadku grypy. Przeziębienie jest skutkiem przemarznięcia, zmiany temperatury lub przemoknięcia.

Na grypę możemy chorować wiele razy w życiu. Wirus grypy charakteryzuje się znaczną zmiennością i dlatego nawet wielokrotne "przechorowanie" grypy nie uodpornia nas na tego zjadliwego wirusa.

Największą epidemię grypy odnotowano w 1971 roku, kiedy to w Polsce zachorowało około 5 milionów osób. Na świecie co roku choruje na grypę około stu milionów ludzi, a umiera od 500 tysięcy do miliona. Epidemie, czyli masowe zachorowania na grypę, występują w każdym sezonie, choć z różnym nasileniem.

- Czy w Polsce może dojść do epidemii grypy?

Może się ona zdarzyć w każdej chwili – ostrzega prof. Lidia Brydak, kierownik krajowego Ośrodka ds. Grypy WHO Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. – Grypa to ostatnia, niekontrolowana plaga ludzkości i nie wolno jej lekceważyć. Jedynym znanym i skutecznym środkiem zabezpieczającym jest szczepionka. Należy się szczepić zawsze, w każdej chwili, nawet już w trakcie sezonu grypowego. Niestety - nawet szczepionka nie daje gwarancji, że unikniemy epidemii.

Szczepienie zabezpiecza, ale nie jest stuprocentową ochroną przed wirusem grypy – tłumaczy Andrzej Trybusz, główny inspektor sanitarny kraju. – Jeśli mimo szczepienia zachorujemy, choroba będzie jednak miała o wiele łagodniejszy przebieg, a powikłania mogą wcale nie wystąpić.

Na świecie wirus grypy już zbiera żniwo. W Stanach Zjednoczonych rozprzestrzenia się tak szybko, że brakuje szczepionek. Grypa zaatakowała również Wyspy Brytyjskie, dotarła do Hiszpanii, Portugalii i Francji. Gwałtowny wzrost liczby chorych w Czechach sprawił, że w niektórych aptekach zabrakło leków. Epidemii grypy w całym kraju oczekuje się w ciągu najbliższych dni.

Mniej więcej co 20-40 lat epidemie grypy ogarniają całe kontynenty - mówimy wtedy o pandemii. Od ostatniej pandemii grypy upłynęło już ponad 30 lat! Największa w historii XX wieku pandemia "hiszpanki" zebrała w 1918 roku żniwo w postaci 20 milionów śmiertelnych ofiar. Wtedy nie było jeszcze szczepionek i ludzie byli wobec tej tak lekceważonej dzisiaj choroby praktycznie bezsilni.


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę