aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dawcy genów pilnie poszukiwani!

23 listopada 2011
W Pokrzydowie (kujawsko-pomorskie) działa jedyny w Polsce Lokalny Bank Genów. Umożliwia rolnikom, działkowiczom czy ogrodnikom dostęp do nasion dawnych odmian warzyw, kwiatów ozdobnych i drzew owocowych. Mieszkańcy wsi chcą, by ich miejscowość stała się lokalną Arką Noego, która przyczyni się do ochrony i wypromowania wiejskiej bioróżnorodności.

Dawne odmiany roślin użytkowych są dobrze przystosowane do lokalnych warunków środowiskowych w jakich zostały wytworzone. Charakteryzują się unikalnym genotypem oraz specyficznymi cechami użytkowymi – są odporne na choroby, zimno lub susze, mogą wcześnie wydawać owoce lub dobrze się przechowywać. Mają szczególne walory smakowe i wartości biologiczne. Dlatego przybywa rolników, którzy chcą przywrócić dawne odmiany roślin w swoich gospodarstwach.

-Mam u siebie dwie stare odmiany ziemniaków – Pierwiosnki i Giewonty. Przypomina mi się smak dzieciństwa, te ziemniaki zupełnie inaczej smakują! Ludzie coraz chętniej też je kupują. Wprowadziłbym jeszcze więcej starych odmian, ale trudno je zdobyć! – przyznaje Marek Klonecki, rolnik prowadzący gospodarstwo ekologiczne w Jeżewie.

Stąd pomysł na Lokalny Bank Genów. Powstał w powiecie brodnickim, kujawsko-pomorskim zagłębiu gospodarstw ekologicznych. Jest wyposażony i przygotowany do odpowiedniego przechowywania, selekcjonowania, suszenia, oznaczania, ewidencjonowania i pakowania nasion dawnych odmian roślin uprawnych i ozdobnych.

-Dajemy, ale korzystamy także z wiedzy i zasobów innych! Cały czas poszerzamy nasz asortyment. Każdy rolnik, który chce wprowadzić w swoim gospodarstwie dawne odmiany roślin, może się z nami skontaktować, wyślemy mu nasiona za darmo. Doradzamy gospodarzom, jesteśmy też cały czas otwarci na nowe wiadomości. Poszukujemy kolejnych nasion dawnych roślin uprawnych, wszelkich informacji o lokalnych nazwach roślin i zwierząt, a także dawnych przepisów kulinarnych i przetwórczych i wszystkich innych informacji o dawnym rolnictwie, przetwórstwie i gospodarstwach domowych - informuje Tomasz Czubachowski, prezes Stowarzyszenia dla Danych Odmian i Ras.

W zasobach genetycznych roślin użytkowych znajdują się m.in. żyto krzyca, pszenica płaskurka i samopsza, proso, owies szorstki, lnicznik siewny, komonica błotna, nostrzyk biały, sałata łodygowa, lędźwian siewny, soczewica jadalna i pasternak. Stare pszenice, uprawiane przed tysiącami lat, mają cenne właściwości odżywcze. Przykładowo – orkisz, charakteryzuje się podwyższoną zawartością wszystkich aminokwasów, wysoką zawartością witamin A, E, D, B1, B2, fosforu, żelaza, cynku, miedzi i manganu. Obniża poziom cholesterolu, zalecany jest przy alergiach, braku apetytu, dolegliwościach serca, nerek czy chorobach wątroby.
 
Bioróżnorodność rolnicza to również chwasty. Mają one wpływ na jakość i rozwój bakterii oraz innych drobnoustrojów glebowych, od których zależy sprawność biologiczna i żyzność gleby. Wiele chwastów polnych ma dużą wartość dla pszczelarstwa i ziołolecznictwa. Z koeli tradycyjne sady dawnych odmian są cennymi ekosystemami – żyją w nich owady, ptaki i drobne ssaki. Wysokopienne drzewa ograniczają erozję wietrzną i wodną zwiększając przepuszczalność gleby. Zmniejszają skażenie środowiska, bo rosnące w nich drzewa nie wymagają ochrony chemicznej. Owoce dawnych odmian mają wartości biologiczne cenne dla zdrowia, w porównaniu z nowoczesnymi odmianami, mają wyższą wartość związków mineralnych i organicznych. Najpopularniejsze w Polsce owoce dawnych odmian to m.in. z jabłoni: Ananas Berżenicki, Antonówka, Boiken, Cesarz Wilhelm, Boskoop, Kantówka Gdańska, Szara Reneta, Zorza, Malinówka, Papierówka, Koksa Pomarańczowa i grusz: Bera Boska, Bojka, Cytrynówka, Józefinka, Paryżanka, Żyfardka, Dziekanka Lipcowa.

Tradycyjne i lokalne odmiany kwiatów wzbogacają bioróżnorodność, stanowią pożywienie dla pożytecznych owadów, zachwycają zapachami i barwami. Dlatego warto posadzić w ogrodach dzwonki, kosaćce, peonie, liliowce, kosmosy czy cynie.

Projekt „Lokalny Bank Genów w Pokrzydowie szansą na zachowanie bioróżnorodności wśród lokalnej społeczności” został nagrodzony w konkursie „Ochrona różnorodności biologicznej naszą szansą”. Został dofinansowany przez Fundację Wspomagania Wsi.



POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę