aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekolodzy: ostatnie powodzie pokazują, że regulacja rzek jest bezsensowna

20 czerwca 2006

Polski oddział WWF, jednej z największych organizacji ekologicznych na świecie, opublikował komunikat, w którym ostro krytykuje działania polskiego rządu nazywane "przeciwpowodziowymi".

Dzięki olbrzymim pożyczkom z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (razem prawie 600 mln euro) od powodzi w 1997 roku w całym kraju trwa regulacja rzek. Po wielkiej wodzie w 2001 roku nasiliło się tempo prac. W Małopolsce wyregulowano m.in. Stradomkę, Sołę, Chechło, a także niewielkie dopływy rzek.

- Niedawne powodzie udowadniają, że pieniądze z pożyczki wyrzucane są w wodę i płyną do morza po pierwszych dużych deszczach. Marnujemy olbrzymie fundusze na zupełnie nieskuteczną ochronę przeciwpowodziową - twierdzi Jacek Engel, kierownik programu "Wody śródlądowe" WWF. Jako przykład podaje Stradomkę i Białą Tarnowską. W ostatnich latach prace na brzegach tych rzek oraz na mniejszych dopływach prowadziły dwie instytucje: Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej oraz Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych. - Nie jestem przeciwnikiem umacniania brzegów czy ratowania dróg. Ale pytam: po co te prace, skoro po kilku dniach intensywnych deszczów Biała wylała jak nigdy wcześniej? Po co prostować, skoro nie zagraża ona domostwom? - docieka Engel. Ekolodzy wskazują też na olbrzymi rozziew pomiędzy deklaracjami władz RZGW i praktyką. Urząd obiecał jak najmniej ingerować w koryta rzeczne. - Tymczasem robotnicy prowadzący prace na Białej traktują rzekę jak asfaltową drogę. Zniszczyli miejsca, w których wypuściliśmy 200 tys. sztuk narybku łososia - twierdzą w WWF.

RZGW jest zaskoczony krytyką. - Akurat na Białej Tarnowskiej nie prowadziliśmy systematycznych regulacji. Wykonywaliśmy jedynie lokalne umocnienia - twierdzi Janusz Szafrański, zastępca dyr. RZGW, odpowiedzialny za utrzymanie wód. - My działamy zgodnie z prawem. Na Białej są stopnie wybudowane jeszcze w latach 60. i mamy obowiązek się nimi opiekować.

- Po co, skoro nie zapobiegają powodzi? - pyta Engel.

W położonych nad Białą Ciężkowicach odpowiedzi na to pytanie nie znają. Przyznają jednak, że takiej fali powodziowej jak ta sprzed dwóch tygodni, nie pamiętają. - Nie wiem, czy praca RZGW jest potrzebna. Ale sprawa na pewno jest bardziej skomplikowana - podkreśla burmistrz Ciężkowic Józef Szymański. - W ciągu kilku ostatnich lat walczyłem z właścicielami działek położonych na terenach zalewowych. Mówiłem, że to nie jest miejsce do budowania. Podnieśli grunt o kilka metrów, pobudowali fabrykę. Mamy dowody, że każda taka inwestycja podnosi falę powodziową o kilka centymetrów. Jak przyszła powódź, ci ludzie chcieli mnie zlinczować.

Podobne sygnały słychać z myślenickiego Zarabia. Właściciele położonych tam restauracji twierdzą, że odkąd rozpoczęła się związana z modernizacją Zakopianki regulacja rzeki, wystarczy jedna noc ulewnego deszczu, by poziom wody wzbierał do niespotykanych zazwyczaj rozmiarów. RZGW nie widzi jednak powodu do niepokoju: - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem, wykonała odpowiednie analizy. Wyszło z nich, że regulacja nie zwiększy zagrożenia powodzią - mówi Janusz Szafrański.

Ekolodzy z WWF proponują zupełnie inną drogę niż ta wybrana przez RZGW. - Powodzie zawsze będą się zdarzały, są naturalnym elementem przyrody. Zamiast topić w nich miliardy złotych, zacznijmy odtwarzać tereny zalewowe. Trzeba zacząć wykupywać grunty w dolinach rzecznych, odtwarzać mokradła - proponuje Engel.

- To nie są nowatorskie pomysły. Od wielu lat rozmawiamy o takich pomysłach - studzi zapędy ekologów Szafrański. - Tylko pytam, gdzie mają te tereny zalewowe powstać? Większość lokalizacji już od dawna jest zamieszkała i silnie zurbanizowana.

Ekolodzy nie zamierzają rezygnować. - Kolejna powódź przyniesie smutne potwierdzenie naszych argumentów. Mamy nadzieję, że po kolejnym dramacie decydenci wreszcie się obudzą - komentują aktywiści WWF.


POWIĄZANE

Oczywiste jest, że organizacja imprez okolicznościowych, jak wesela, święta czy ...

Think tank Żywność dla Przyszłości prezentuje wnioski z raportu „Talerz Polaka -...

Z najnowszego rynkowego raportu wynika, że art. spożywcze na grilla rdr. zdrożał...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę