OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Hiszpański temperament

5 stycznia 2016
Na rynku mleka znowu wrze. Tym razem nie wytrzymali hiszpańscy producenci i przygotowują się do protestów. Powód wciąż ten sam- zbyt niskie ceny skupu i brak opieki państwa i Brukseli nad rolnikami.

Cena- to najważniejszy postulat mleczarzy. Gotowi są zrezygnować z zasad wolnego rynku, tylko po to by poprawić opłacalność produkcji. W petycji do Komisji Europejskiej domagają się znowelizowania przepisów wspólnotowych, tak by każdy kraj członkowski mógł zawierać wiążące umowy między producentami a przetwórcami. Rolnicy chcą, by system negocjowania porozumień z przetwórniami był transparenty i otwarty. W całej sprawie jest jeszcze jeden wątek. Mleczarze dopatrują się zmowy cenowej i żądają kontroli u przetwórców.


----------------
    

Wolontariusze ratują zwierzęta z gospodarstw i lasów zalanych toksycznym szlamem. Na Węgrzech katastrofa ekologiczna zmusiła wielu rolników do opuszczenia gospodarstw. Mogli zabrać tylko najpotrzebniejsze rzeczy, cały dobytek został, a wraz z nim zwierzęta.

Ivanyik Zsolt- grupa ratująca zwierzęta

„Gdy znajdujemy zwierzęta, które jeszcze żyją, to myjemy je z czerwonego błota, którym są przesiąknięte. Ponieważ jego odczyn „ph” przekracza 13, zwierzęta są poparzone”.

Te krowy z gospodarstwa w Kolontar nie były karmione od kilku dni. To jedna z wielu farm, której właściciele zmuszeni byli do natychmiastowego opuszczenia.

Ivanyik Zsolt- grupa ratująca zwierzęta „Po umyciu karmimy je i poimy. Już wiele zwierząt hodowlanych udało nam się uratować w tym rejonie. Jeśli tylko jest to możliwe, transportujemy je w bezpieczne miejsce”.

W fatalnym stanie jest cały ekosystem.

    
-----------------
    

W ciągu 3 ostatnich lat, francuscy hodowcy świń, do udanych mogą zaliczyć tylko 4 miesiące- twierdzą analitycy. Doszło do tego, że we wrześniu zamknięto giełdę na której dwa razy w tygodniu handluje się wieprzowiną. Odbiorcy naciskają na obniżenie cen, zyski producentów zjadają rosnące koszty produkcji. Ale hodowla nie może się opłacać skoro świnie są najtańsze od dwóch lat, a tylko od początku roku pszenica zdrożała o ponad 60 procent, kukurydza o połowę. „farmerzy tracą pieniądze od przeszło dwóch lat - ocenia analityk rolny Cedric Weber i dodaje, że Bruksela powinna posłuchać rolniczych związków i podjąć działania w całej Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Stowarzyszenie "Otwarte Klatki" to organizacja która od lat uderza w polskiego r...

Zdrowie roślin jest podstawą życia i bezpieczeństwa żywnościowego, a zatem stano...

Według systemu informacyjnego FGIS "Argus-Fito" od początku 2025 roku od 7 maja ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę