aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kalemba: chcemy zwiększyć eksport żywności do RPA

15 października 2013
Polska jest zainteresowana zwiększeniem eksportu żywności do Republiki Południowej Afryki - powiedział dziennikarzom w poniedziałek minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Wyjaśnił, że nasz kraj chce sprzedawać na ten rynek kurczaki, wieprzowinę, mleko w proszku i słodycze.

Kalemba będzie uczestniczył w delegacji premiera Donalda Tuska do RPA i Zambii. Premier wraz z przedstawicielami biznesu oraz kilku resortów w tym tygodniu weźmie udział w spotkaniach politycznych oraz w forach biznesowych w obu państwach, m.in. w Forum Biznesu w Johannesburgu i Forum Gospodarczym w Lusace.
Jak tłumaczył minister, celem wizyty jest przede wszystkim rozpoznawanie rynku, ale także uczestniczenie w różnych spotkaniach. RPA to bogaty kraj Afryki, gdzie zapotrzebowanie na żywność jest duże. Ważne jest też nawiązanie i rozwijanie współpracy naukowej między naszymi krajami. Już są kontakty z Instytutem Włókien Naturalnych w Poznaniu, Instytutem Przyrodniczym w Poznaniu, ze Szkoła Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - wyliczał.
Jak mówił, Polska chce więcej eksportować do Afryki, w tym do RPA. Staramy się o certyfikaty dopuszczające do eksportu produktów drobiarskich, wieprzowiny, produktów mleczarskich na tamten rynek. Zainteresowanych eksportem jest m.in. pięć polskich firm drobiarskich.
Dodał, że kluczowe jest uzgodnienie wymogów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Od kilku miesięcy zajmują się tym odpowiednie służby. Wymiana pism trwa od 2012 r. "Złożyliśmy wzory świadectw dopuszczających eksport do zatwierdzania, czekamy na ich decyzje. To będzie przedmiotem mojej rozmowy z ministrem rolnictwa RPA" - powiedział Kalemba.
Szef resortu rolnictwa zauważył, że Polska jest w RPA znana z wyrobów czekoladowych i cukierniczych, ale chce tam eksportować także inne produkty, np. mleko w proszku. Celem resortu jest wyrównanie wymiany handlowej, bo w tej chwili więcej kupujemy z RPA niż eksportujemy - podkreślił Kalemba.
Polska do RPA sprzedaje wyroby czekoladowe (25-30 proc.), syropy cukrowe (10-25 proc.), wyroby piekarnicze, wafle i herbatniki. Ponadto eksportuje niewielkie ilości przetworów zbożowych, papierosów oraz pszenicy. Z RPA kupujemy głównie winogrona (40-50 proc. importu), cytrusy (30-35 proc.), wino (ok. 10 proc.) i soki owocowe (głównie grejpfrutowy).
W 2012 r. wartość eksportu wyniosła 18 mln euro, a import był na poziomie 32 mln euro. Ujemne saldo handlowe to 14 mln euro. W 2011 r. wartość eksportu do RPA była na poziomie 12,8 mln euro, importu - 34,1 mln euro, a saldo wyniosło minus 21,2 mln euro.
Jeżeli chodzi o kraje afrykańskie, to Polska najwięcej żywności eksportuje do Algierii (102 mln euro), Egiptu (26,2 mln euro) i Libii (18,9 mln euro). RPA jest czwartym odbiorcą polskich produktów.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę