OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Klęska urodzaju?

24 lutego 2010
Nikt nie ma już złudzeń. Rolników czeka kolejny rok niskich cen zbóż. Skąd taka pewność? Przewidywane dobre zbiory na świecie i rekordowy eksport ziarna, do jakiego przymierza się Ukraina. Nie bez znaczenia jest też sytuacja na rynku krajowym i spadające zapotrzebowanie na pasze.

Magazyny pana Karola Lipińskiego są już prawie puste. Z ubiegłorocznych zbiorów zbóż została praktycznie jeszcze tylko kukurydza. Resztę ziarna rolnik systematycznie sprzedawał. Mimo, że cena jaką otrzymywał była wyjątkowo niska.

Karol Lipiński, Skrzelew: żeby kupić nawozy, paliwa - rolnicy nie mają wyjścia. Są teraz w kropce. Zakłady produkcyjne wykorzystują to, bo wiedzą, że mogą dać niską cenę, a my i tak sprzedamy. Nie mamy innego wyjścia.

W podobnej sytuacji jest wielu rolników. Ci, którzy większości zapasów ziarna pozbyli się w grudniu mogą mówić szczęściu, gdyż ceny od początku roku wciąż spadają. I nic nie wskazuje na to aby w najbliższych miesiącach miałoby się cokolwiek zmienić.

Tym bardziej, że szacunki tegorocznych zbiorów na świecie są wyjątkowo optymistyczne. Podobnie jak planowany eksport ziarna z Ukrainy, która w tym roku planuje sprzedać nawet 22 miliony ton.

Andrzej Bąk, Warszawska Giełda Towarowa: w poszczególnych tych dwu latach mamy klęskę urodzaju. Mamy bardzo duże zapasy. Wychodzi na to, że w nowy sezon – tylko w Polsce, wejdziemy z zapasami ponad 5 milionów ton zbóż. To jest bardzo dużo.

A jaką sytuację polscy rolnicy zastaną po żniwach? W tym wypadku trzeba się liczyć raczej z dalszym spadkiem. Wiele zależy od kursu euro i zbiorów krajowych które w tym roku mogą być znacznie wyższe.

Tadeusz Szymańczak, Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych: jeśli popatrzymy również na to, że wypada część produkcji – produkcji roślinnej, typu na przykład buraki cukrowe, typu chociażby chmiel, typu tytoń i tak dalej, to wszystko zostaje zagospodarowane w postaci zbóż. Więc ta ilość zbóż i powierzchni powoli przybywa.

Tym bardziej, że eksport zbóż właśnie wyhamował. Głównym sprawcą jest umacniający się złoty. Jeszcze w końcówce ubiegłego roku, dzięki drogim walutom udało się sprzedać za granicę około 1 miliona ton ziarna.


POWIĄZANE

Po słabym 2024 roku, finansowanie maszyn i urządzeń rolniczych na początku tego ...

Sztuczna inteligencja (AI). Mamy przyjemność przedstawić Państwu rozmowę z ekspe...

Jak informuje ARiMR, indywidualni pszczelarze i zrzeszające ich organizacje już ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę