Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Konferencja o ograniczaniu korupcji

11 grudnia 2008
Minister Marek Sawicki uczestniczył wczoraj w konferencji „Strategia antykorupcyjna Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mechanizmy ograniczające ryzyko wystąpienia korupcji”.
Celem konferencji było przedstawienie jednostkom podległym i nadzorowanym skutecznych mechanizmów ograniczających występowanie zjawisk korupcyjnych w administracji publicznej. Zgodnie z poleceniem Ministra Rolnictwa z dnia 10 września 2008 r. jednostki podległe i nadzorowane zostały zobligowane do opracowania procedur antykorupcyjnych.
W trakcie konferencji przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Głównej Policji oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki zaprezentowali dobre praktyki w zakresie zwalczania korupcji.

Przyjęta w dniu 9 września br. „Strategia antykorupcyjna Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi” jest pierwszym, tak kompleksowym dokumentem na rzecz przeciwdziałania i zwalczania zjawisk korupcyjnych, którego zapisy są wdrażane w urzędzie administracji centralnej. Jej opracowanie i wdrożenie jest realizacją założeń rządu, polegających na zapobieganiu korupcji, likwidacji przyczyn jej powstawania, a nie tylko efektownego jej ścigania.
Celem Strategii Ministerstwa jest ugruntowanie istniejących oraz wprowadzenie nowych rozwiązań systemowych zapobiegających wystąpieniu korupcji w MRiRW, które będą sprzyjały budowaniu infrastruktury etycznej urzędu. Należy zwrócić uwagę na to, że Strategia została opracowana metodą pracy zespołowej – wszystkie najważniejsze elementy dokumentu – diagnoza, wizja i misja, cele priorytetowe i cele szczegółowe oraz projekty strategiczne, były uzgadniane w gronie zespołu do spraw opracowania i wdrożenia strategii antykorupcyjnej, powołanego zarządzeniem Dyrektora Generalnego MRiRW. Uzgadnianie następowało w drodze licznych spotkań oraz konsultacji.
Bardzo istotne jest to, że w działaniach planistycznych nie ograniczono się do opracowania wizji i misji Ministerstwa w zakresie antykorupcji oraz sporządzenia listy celów i projektów strategicznych. Poczyniono także kolejny krok - każdy projekt został rozpisany na szczegóły, czyli na:
• cel, który zostanie osiągnięty dzięki jego realizacji;
• wykonawcę;
• osoby lub jednostki współpracujące przy wdrażaniu projektu;
• termin wykonania;
• osobę nadzorującą wykonanie projektu;
• zadania do zrealizowania w ramach danego projektu;
• koszty wdrożenia projektu;
• wskaźniki realizacji projektu.
Dzięki temu możliwe jest bieżące monitorowanie postępu prac, a także po zakończeniu realizacji projektu zweryfikowanie cele zapisane w Strategii zostały osiągnięte.
Zmiany w administracji muszą być dokonywane wspólnie i kompleksowo, dlatego też Ministerstwo współpracuje z Komendą Główną Policji. Koordynatorzy Strategii antykorupcyjnej – po opublikowaniu Strategii antykorupcyjnej MRiRW w Biuletynie Informacji Publicznej, zostali zaproszeni przez KGP do prac w zespole, który opracowuje systemowe rozwiązania zapobiegające korupcji w policji.
Działania zapisane w „Strategii antykorupcyjnej MRiRW to początek długiej drogi, której celem powinno być wzmocnienie postaw etycznych pracowników MRiRW oraz jednostek podległych i nadzorowanych, i w ten sposób – przeciwdziałanie występowaniu zjawiskom korupcyjnym.
W ocenie uczestników konferencji należy walczyć bezwzględnie z zachowaniami korupcyjnymi, ale także podejmować działania w celu przeciwdziałania korupcji, wzmacniać postawy etyczne pracowników administracji publicznej, stosować proste i przejrzyste procedury.


POWIĄZANE

Rolnicy w Polsce chętnie sięgają po rozwiązania konkurencyjne wobec produktów of...

W odpowiedzi na wniosek KRIR odnośnie rolniczych spółdzielni produkcyjnych, Mini...

Gabinet ministrów Ukrainy przyjął dekret "O zatwierdzeniu strategii bezpieczeńst...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę