W Europie wzrosty, w Polsce – rekordowy spadek cen energii o ponad 13 EUR/MWh, choć do średniej europejskiej wciąż nam daleko. W czerwcu średnia cena na rynku SPOT wzrosła do 67,41 EUR/MWh, podczas gdy w Polsce spadła do 81,14 EUR/MWh. Jak wynika z analizy Energy Solution, za obniżką stały wyjątkowo wietrzna pogoda i ograniczony pobór z Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Ceny kontraktu terminowego BASE_Y na rok 2026 wzrosły nieznacznie – o ok. 1-1,5%. W Europie osiągnęły średnio 87,51 EUR/MWh, a w Polsce 98,40 EUR/MWh.
Mapę średnich cen energii przygotowali eksperci Energy Solution: Krzysztof Mazurski, Dyrektor Działu Portfolio Management oraz Wojciech Listoś, Analityk hurtowego rynku energii i gazu.
Rys. 1: Średnia cena SPOT w czerwcu 2025 r.
W czerwcu 2025 r. średnia cena dostaw Rynku Dnia Następnego energii elektrycznej wyniosła dla całej opisywanej strefy 67,41 EUR/MWh – wartość ta była wyższa o 0,66 EUR/MWh (1%) w stosunku do maja. Minimalna aprecjacja tym samym zakończyła trzymiesięczny spadkowy trend. Większość analizowanych krajów rozliczyła się na poziomach zbliżonych do maja (gdzie zauważalny był dalszy spadek cen w Skandynawii), jednak największy wpływ na wzrost średniej wartości miał Półwysep Iberyjski - w Hiszpanii wzrost na rynku spot wyniósł 328% m/m, natomiast w przypadku Portugalii było to 187% m/m.
Polski rynek z wynikiem 81,14 EUR/MWh był o 13,15 EUR/MWh (14%) tańszy względem maja. Co więcej, był to największy spadek w ujęciu miesięcznym w tym roku. W porównaniu do średniej ceny dla analizowanej strefy wynik Polski był jednak o ponad 20% wyższy. Warto też podkreślić, że czerwiec był najtańszym miesiącem w Polsce na spocie od ponad roku. Wpływ na to miały przede wszystkim dwa czynniki:
• większa wietrzność oraz
• mniejsze zapotrzebowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Pod kątem generacji mocy ze źródeł wiatrowych miniony miesiąc był niezwykle wyjątkowy – średnia generowana z nich moc wyniosła aż 2,9 GW. W porównaniu do czerwca 2024 r. (1,5 GW) oraz czerwca 2023 r. (1,3 GW) był to wzrost odpowiednio o 93% i 123%. Co więcej, czerwiec był drugim najbardziej wietrznym miesiącem w bieżącym roku, zaraz po styczniu, gdzie wartość ta osiągnęła ponad 4 GW. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe w Polsce w tym okresie, można uznać, że czerwiec był wyjątkiem od reguły i w przyszłych latach ciężko będzie o poprawę tego wyniku.
Drugim czynnikiem wpływającym na niższe ceny spot w Polsce było mniejsze zapotrzebowanie KSE, które wyniosło 16,55 GW. Był to spadek o 2,1% m/m oraz o 6,7% r/r. Czerwiec był również najlepszym miesiącem pod kątem struktury wytwarzania energii elektrycznej przez wiodące źródła OZE: łączny udział źródeł słonecznych oraz wiatrowych osiągnął aż 39%.
Rys. 2: Średnia cena BASE Y-26 w czerwcu 2025 r.
Niewielka aprecjacja była również widoczna na rynku terminowym energii elektrycznej reprezentowanym przez kontrakt roczny na 2026 rok, który rozliczył się po 87,51 EUR/MWh, co stanowiło wzrost o 1,78 EUR/MWh (2,1%) względem maja. Co ciekawe wzrost ten miał miejsce pomimo spadku na rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, który wyniósł 2,1% m/m. Z drugiej strony, czerwiec był miesiącem wzrostów na rynku węgla: kontrakt roczny ARA API2 zyskał aż 9,7% m/m.
Sam rynek węgla od dłuższego czasu zmagał się z presją strony podażowej. Deprecjacja wynikała m.in. z niskiego popytu w Azji oraz konkurencji ze strony tańszych dostawców – głównie z Kanady, Indonezji i Chin. W przypadku Europy sezonowy popyt (oczekiwany wzrost w wyniku fali upałów w Europie Zachodniej) oraz problemy w logistyce przyczyniły się jednak do wzrostów. W ostatnich tygodniach zauważalny był spadek poziomu rzek, którymi transportowany był surowiec. Skutkowało to przewożeniem zmniejszonych ładunków przez barki śródlądowe i w rezultacie wyższym kosztem „za tonę” oraz większą ilością węgla pozostawionego w portach.
Notowania rocznego kontraktu TTF zakończyły miesiąc minimalnym spadkiem (-0,1% m/m), jednak rynek ten był niezwykle zmienny w wyniku wybuchu konfliktu na Bliskim Wschodzie między Izraelem, a Iranem oraz groźbą zablokowania Cieśniny Ormuz. Przez większą część miesiąca cena gazu TTF systematycznie rosła w wyniku obaw o mniejszą podaż, jednak wraz z ogłoszeniem zawieszenia broni pojawiła się największa luka spadkowa w tym roku – jej wielkość wyniosła aż 3 EUR/MWh. Od tego czasu rynek kontynuował spadek i się ustabilizował, kończąc tym samym czerwiec w okolicach punktu odniesienia.
Dynamiczna sytuacja na rynkach surowców energetycznych odbiła się również na notowaniach uprawnień do emisji dwutlenku węgla, które za nimi podążyły. W pierwszej połowie miesiąca cena EUA osiągnęła poziom 76 EUR/t – była to najwyższa wartość od lutego br. Dalsza część czerwca przyniosła jednak spadek. W rezultacie już drugi miesiąc pod rząd notowania uprawnień poruszają się w trendzie bocznym 69 – 75 EUR/t (z wyjątkiem wspomnianego skoku do 76 EUR/t). Warto podkreślić, że systematycznie spada korelacja pomiędzy ceną gazu TTF, a EUA – na początku kwietnia wynosiła ona 0,93, natomiast pod koniec czerwca było to 0,79 (w ujęciu YTD).
Na początku lipca Bruksela przedstawiła projekt zmiany Rozporządzenia o Europejskim Prawie Klimatycznym i zaproponowała legislację wprowadzającą cel redukcji emisji gazów cieplarnianych w wysokości 90% do 2040 r., w porównaniu do 1990 r. Do propozycji celu redukcyjnego dołączyła liczne komunikaty uwzględniające wdrażanie planu Clean Industrial Deal poprzez promocję innowacyjnych technologii i form wykorzystania energii odnawialnej oraz przyspieszenie inwestycji w infrastrukturę sieciową i magazynową.
Notowania BASE_Y-26 w Polsce podrożały o 1,35 EUR/MWh (1,4%) w ujęciu miesięcznym, jednak już trzeci miesiąc pod rząd zdołały utrzymać się poniżej okrągłej bariery 100 EUR/MWh, co jest dobrą informacją – powyżej tego poziomu miesiąc zakończyło aż osiem innych krajów. Pierwsze trzy najwyższe wyniki należą ponownie do Rumunii (113,48 EUR/MWh), Węgier (112,04 EUR/MWh) oraz Bułgarii (112,01 EUR/MWh).
***
Firma Energy Solution zajmuje się profesjonalnym doradztwem w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego, obejmującym obszar merytoryczny, finansowy oraz prawny. Spółka posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w wysokosprawnej kogeneracji oraz w przeprowadzaniu audytów efektywności energetycznej (białe certyfikaty) i audytów energetycznych przedsiębiorstw. Od 2018 roku Energy Solution rozwija zaawansowany system telemetrii danych energetycznych, który z powodzeniem funkcjonuje w ponad 16 krajach Europy, wspierając klientów w optymalizacji zużycia energii i redukcji kosztów.
Dzięki innowacyjnemu podejściu i szerokim kompetencjom Energy Solution przyczynia się również do zrównoważonego rozwoju oraz efektywności energetycznej swoich partnerów, wspierając ich także w realizacji celów ESG oraz w procesie ich odpowiedniego raportowania.
Wśród klientów Energy Solution znajdują się zakłady produkcyjne, sklepy, sieci handlowe, deweloperzy, banki oraz podmioty z sektora finansów publicznych: miasta, gminy, powiaty, uczelnie publiczne, szpitale. Więcej na temat firmy: www.energysolution.pl
oprac, e-red, ppr.pl