biogaz_09_2025

Konsekwencje skandalu z dioksynami. Kolejne kraje rezygnują z kupowania niemieckich świń, drobiu i jaj

5 stycznia 2016

Korea Południowa poinformowała Unię Europejską, że zawiesza import wieprzowiny z Niemiec w związku z wykryciem w paszy szkodliwych dla zdrowia dioksyn. Import jaj i mięsa drobiowego z Niemiec wstrzymała też Słowacja.

Korea Południowa przekazała nam informację o zawieszeniu importu niemieckiego mięsa wieprzowego. Według naszych danych jest to pierwszy kraj spoza Unii, który podjął takie kroki - powiedział Frederic Vincent, rzecznik prasowy unijnego komisarza ds. zdrowia, Johna Dali.
UE uważa tę reakcję za przesadzoną.- Jest to decyzja, która nie jest adekwatna wobec tego, co się dzieje w Niemczech i spróbujemy przedyskutować ją z władzami Korei Południowej - dodał.
Bruksela nie zamierza zalecać krajom Eu zakazu importu mięsa niemieckiego lub innych produktów pochodzących z Niemiec, "gdyż gospodarstwa rolne są tam zablokowane i zablokowane są z nich dostawy, które podlegają obecnie badaniom" - podkreślił Vincent.
Do tej pory Komisja Europejska potwierdziła, że jaja z niemieckich gospodarstw, które stosowały zanieczyszczoną paszę, trafiły do Holandii. Także na rynku w Wielkiej Brytanii mogły znaleźć się produkty skażone rakotwórczymi dioksynami. W sumie wstrzymano zbyt z 4.700 ferm zajmujących się hodowlą drobiu, a także trzody chlewnej w 11 niemieckich krajach związkowych.
W piątek ministerstwo rolnictwa landu Szlezwik-Holsztyn potwierdziło doniesienia mediów, że skażonymi tłuszczami paszowymi handlowano w Niemczech już od wielu miesięcy.
W marcu 2010 roku podczas kontroli w firmie produkującej tłuszcze paszowe Harles und Jentzsch stwierdzono przynajmniej dwa razy wyższe niż dopuszczalne ilości dioksyn, lecz prywatne laboratorium, które przeprowadziło badania, nie poinformowało władz o ich wynikach. Tłuszcze te nie powinny być wykorzystane jako składnik pasz. Prokuratura wszczęła dochodzenie przeciwko firmie Harles und Jentzsch.
W piątek słowackie ministerstwo rolnictwa wstrzymało import jaj i mięsa drobiowego z Niemiec. Władze w Bratysławie już prowadzą kontrole mające sprawdzić, czy na Słowację trafiła żywność zawierająca szkodliwe substancje. Na razie nie wykryto żadnych nieprawidłowości.

 


POWIĄZANE

Po rozpoznaniu jawnym Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego...

Są symbolem statusu, świętowania ważnych wydarzeń i nomen omen szampańskiej zaba...

Złe wieści dla kawoszy. Ceny w sklepach mocno rosną i to może szybko się nie zmi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę