Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Kupimy tylko jedno opakowanie leków na katar - rząd przyjął projekt ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii

23 kwietnia 2011
Możliwość zakupu tylko jednego opakowania leków zawierających pseudoefedrynę, czyli niektórych medykamentów na katar, zakłada projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

Chodzi o leki na katar dostępne bez recepty, takie jak: Cirrus, Acatar AT, Sudafed. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zaproponowana zmiana - ograniczająca możliwość ich zakupu - nie będzie przeszkodą dla pacjentów kupujących je w celu leczenia infekcji górnych dróg oddechowych. Ma natomiast przeciwdziałać zakupom w ilościach hurtowych do pozamedycznego wykorzystania pseudoefedryny jako substancji psychoaktywnej, czyli do odurzania się.
W aptece, w punkcie aptecznym jednorazowo będzie można kupić lek zawierający do 720 mg pseudoefedryny w postaci soli. Obliczono, że dawka do 720 mg jest wystarczająca do przeprowadzenia skutecznej terapii jednej osoby w ciągu 3 dni leczenia.
Resort zdrowia przypomina, że pseudoefedryna (podobnie jak efedryna) działa w sposób zbliżony do amfetaminy. Do działań niepożądanych zaliczane są m.in. bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, tachykardia (przyspieszenie akcji serca), podwyższone ciśnienie tętnicze. Substancja ta działa pobudzająco na układ nerwowy, a także zmniejsza łaknienie. Może powodować uzależnienie psychiczne. Ponadto jest jednym z prekursorów metamfetaminy.
W ocenie MZ, bardzo trudno jest określić faktyczną skalę zjawiska używania leków zawierających pseudoefedrynę lub jej sole w celu odurzania się. Jednym ze źródeł jest badanie zrealizowane w 2008 r. na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii, prowadzone na reprezentatywnej próbie uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych. Według niego, do przyjmowania leków przeciwkaszlowych - w celu odurzania się - przyznało się ok. 3 proc. respondentów, w ciągu ostatnich 12 miesięcy - ok. 2 proc., a w ciągu ostatnich 30 dni - ok. 1 proc.
Z opracowania firmy US Pharmacy, wykonanego w ramach współpracy z Głównym Inspektorem Farmaceutycznym oraz Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii, wynika, że ponadprzeciętna sprzedaż preparatów zawierających pseudoefedrynę, sugerująca jej pozamedyczne wykorzystanie, jest zróżnicowana terytorialnie.
Podczas analizy zidentyfikowano 29 obszarów w kraju o nasilonej sprzedaży oraz trzy produkty (Cirrus, Acatar AT i Sudafed). Głównymi regionami Polski, gdzie ma miejsce to zjawisko, są cztery województwa: dolnośląskie, śląskie, małopolskie i lubuskie (w skali kraju 83 proc. sprzedaży).


POWIĄZANE

Bieżącą (czerwiec 2024 r.) sytuację ogólną gospodarstw rolnych kierujący ocenili...

W grudniu 2024 r, mają wejść w życie regulacje europejskie dotyczące wylesiania ...

ZUS podaje, że na koniec pierwszego półrocza 2024 roku średnie zadłużenie aktywn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę