aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Megawaty rosną na polach

8 czerwca 2005

Unia nakazuje szukać mocy w niekonwencjonalnych elektrowniach. U nas się to udaje. W ciągu najbliższych 5 lat ilość energii wytwarzanej w naszym regionie ze źródeł odnawialnych powinna wzrosnąć co najmniej o 50 procent.

Stały wzrost produkcji "czystej" energii to jeden z wymogów Brukseli wobec nowych państw członkowskich UE. Zgodnie z aktualnymi limitami, na każde 100 zużytych megawatów co najmniej 3 powinny pochodzić z odnawialnych źródeł takich jak woda, wiatr, biogaz lub rośliny opałowe.

W Kujawsko-Pomorskiem ilość prądu wytarzanego w niekonwencjonalnych elektrowniach oscyluje na poziomie 6 procent, jest więc spora rezerwa. Jednak do roku 2010 unijny próg zostanie podniesiony do 9 procent, a to oznacza, że w ciągu najbliższych lat będzie trzeba zwiększyć produkcję ekoenergii o połowę. Obecnie na Kujawach i Pomorzu spośród niekonwencjonalnych siłowni najwięcej prądu wytwarzają elektrownie wodne. Jednak naturalne możliwości rozwoju tego sektora są bardzo ograniczone, brakuje bowiem korzystnych lokalizacji pod nowe obiekty na rzekach przepływających przez region - podaje gazeta.

W tej sytuacji należy położyć nacisk na rozwój siłowni wiatrowych, dla których mamy sprzyjające warunki w naszym województwie, między innymi na wysoczyznach w okolicach Świecia oraz na równinach wokół Sępólna Krajeńskiego – wyjaśnia Franciszek Niechwiej, rzecznik bydgoskiego oddziału Grupy Energetycznej "ENEA".

Jak na razie, na terenie byłego woj. bydgoskiego funkcjonują tylko 4 wiatrakowe wytwórnie prądu - w Dąbrowie Chełmińskiej, Karczence pod Kotomierzem, Kcyni i Bronisławiu. Jak jednak zapewnia Marian Skórzewski, propagator wykorzystania naturalnych źródeł energii, w planach są już kolejne "fermy wiatrowe", w tym zarówno niewielkie, o mocy do 150 kW, jak i duże, wytwarzające ponad 2 MW.

W województwie kujawsko-pomorskim powoli rozpoczyna się też eksperymentowanie z wykorzystaniem na dużą skalę opału pochodzenia roślinnego. Bydgoski KPEC w 2003 roku założył 50-hektarową plantację wierzby energetycznej w gminie Dobrcz. Pierwszy zbiór trafił w tym roku do kotłowni w Koronowie. Dotychczasowe doświadczenia są bardzo obiecujące. Uwzględniając nasze zapotrzebowanie na surowiec, obszar upraw tej rośliny mógłby wzrosnąć w najbliższych latach nawet do 700 ha – przewiduje Jerzy Przybyszewski z KPEC .


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę