OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Minister ma decydować o kwotach produkcji cukru i izoglukozy - proponują posłowie

24 sierpnia 2006

Decyzje o przyznaniu kwoty produkcji cukru i izoglukozy będzie podejmować minister rolnictwa - zaproponowali posłowie z komisji rolnictwa w projekcie nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego (ARR).

We wtorek projekt został skierowany do dalszych prac w podkomisji.

Wiceminister rolnictwa Sebastian Filipek-Kaźmierczak podkreślił, że ustawa dostosowuje polskie przepisy do prawa unijnego. W związku z reformą unijnego rynku cukru weszły w życie nowe rozporządzenia, które wymagają wprowadzenia do krajowych przepisów.

Posłowie proponują, żeby do zadań ministra należał m.in. rozdział dodatkowej kwoty produkcyjnej cukru oraz izoglukozy, a także - w razie potrzeby - korekty tych kwot.

Natomiast Agencja Rynku Rolnego miałaby odpowiadać za interwencyjny zakup cukru oraz przechowywanie i sprzedaż tego surowca, a jej prezes - za przyjmowanie wniosków i wydawanie decyzji zatwierdzających producentów cukru, pozwolenia na wywóz i przywóz cukru, naliczania opłat oraz za przekazywanie Komisji Europejskiej informacji dotyczących rynku cukru i izoglukozy w Polsce.

Projektowana nowelizacja wprowadza też przepisy dotyczące produkcji win gronowych w Polsce. Wiceminister przypomniał, że KE uznała, iż Polska może wytwarzać wino z winogron. Nakłada to na nasz kraj obowiązek zbierania i przekazywania do Brukseli informacji na ten temat. Zadania te miałaby realizować ARR.


POWIĄZANE

W związku w rozpoczynającym się wiosennym redykiem owiec na terenach Polski połu...

Ukraińska kukurydza traci konkurencyjność cenową na rynku światowym – informuję ...

8 maja Parlament Europejski w pierwszym czytaniu przyjął przedłużenie zawieszeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę