aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Naukowcy opracowali innowacyjną technologię oczyszczania biogazu

5 stycznia 2016
Naukowcy z Politechniki Łódzkiej opracowali innowacyjną technologię oczyszczania biogazu przy wykorzystaniu mikroorganizmów. To nowatorskie - według jego twórców - rozwiązanie pozwala na uproszczenie technologii i obniżenie kosztów oczyszczania biogazu.
Opracowana technologia jest efektem współpracy Politechniki Łódzkiej oraz Grupowej Oczyszczalni Ścieków (GOŚ) w Łodzi, w której biogaz uzyskiwany jest w wyniku fermentacji osadów ściekowych. Na terenie GOŚ powstała już instalacja półtechniczna, której uroczyste otwarcie zaplanowano na piątek.
Zdaniem twórców technologii, przedsiębiorstwa z sektora energii odnawialnych czekają na nowatorskie, skuteczne i tanie technologie oczyszczania biogazu z wykorzystaniem metod biotechnologicznych. Opracowana przez łódzkich naukowców technologia jest jedną z pierwszych wykorzystujących mikroorganizmy do usuwania zanieczyszczeń obecnych w biogazie.
"Innowacyjność polega na uproszczeniu technologii i obniżeniu kosztów oczyszczania biogazu, generalnie usuwania z niego siarkowodoru, przy wykorzystaniu mikroorganizmów. Jest to metoda biologiczna, która jest konkurencyjna w stosunku do stosowanych dotąd metod" - powiedział w czwartek PAP kierownik projektu dr inż. Krzysztof Ziemiński.
Obecnie - tak jest m.in. w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi - do oczyszczania biogazu stosuje się przede wszystkim metody fizyko-chemiczne, które generują odpady.
"Metody biologiczne nie wymagają zagospodarowywania odpadów, czyli generują mniej zanieczyszczeń, a praca takiego układu mikrobiologicznego jest bardziej stabilna i wykazuje większe efekty oczyszczania w dłuższym czasie. Koszty związane z oczyszczaniem biogazu są znacznie niższe przy zastosowaniu metod biologicznych" - uważa dr Ziemiński.
Opracowana przez łódzkich naukowców metoda mikrobiologiczna jest też konkurencyjna w stosunku do już istniejących, które zakładają np. mieszanie biogazu z powietrzem, aby dostarczać mikroorganizmom tlen do wzrostu.
"W naszej metodzie nie będziemy wtłaczać powietrza, czyli nie będziemy dodatkowo rozcieńczać biogazu powietrzem i ewentualnie stwarzać zagrożenia wybuchowością, bowiem mieszanina tlen-metan jest mieszaniną wybuchową. Dzięki temu będzie także prostsza konstrukcja całego układu, mniejsze nakłady inwestycyjne oraz mniejsze zużycie energii" - dodaje koordynator projektu.
Innowacyjne przedsięwzięcie Politechniki Łódzkiej powstało przy wsparciu funduszy unijnych w ramach PO Innowacyjna Gospodarka. Całkowity budżet projektu wynosi ponad 3,5 mln zł.
Na razie uruchomiona zostanie instalacja w skali półtechnicznej, która ma dokonać ostatecznej weryfikacji wcześniej prowadzonych badań w laboratorium oraz w mniejszej skali w warunkach przemysłowych. "W skali półtechnicznej weryfikuje się uzyskane wyniki badań. Jeżeli się potwierdzą, kolejnym krokiem jest już instalacja w skali technicznej. Miejmy nadzieję, że w przeciągu dwóch lat taka instalacja powinna powstać" - ocenił dr Ziemiński.
Naukowcy z PŁ na razie nie ujawniają szczegółów opracowanej technologii, bowiem zamierzają opatentować rozwiązanie.
Według informacji GOŚ, energia w oczyszczalni produkowana jest w dwóch połączonych ze sobą obiektach: kotłowni i elektrociepłowni. Paliwem jest biogaz uzyskiwany w wyniku fermentacji osadów ściekowych. Łączna moc elektryczna elektrociepłowni wynosi 2,799 MW, a łączna moc cieplna odzyskiwana z agregatów wynosi 3,495 MW. W GOŚ wytwarzane jest w ciągu roku ponad 6,77 mln m. sześć. biogazu, z czego 6,29 mln zużywa się w agregatach, a pozostałą ilość, głównie ze względów technologicznych i eksploatacyjnych, spala w kotłach.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę