W roku 2006 I miejsce i nagrodę w wys. 15.000 zł w Konkursie „Piękna Wieś Opolska” otrzymała wieś Pilszcz , gmina Kietrz . Pilszcz jest pierwszą wsią w historii konkursu Piękna Wieś Opolska, która uzyskuje najwyższy laur wyłącznie na skutek zaangażowania się w proces odnowy wsi przy konsekwentnym wsparciu gminy.
Jest też pierwszą tzw. „napływową” wsią, która zwyciężyła w konkursie. Jest także najbardziej utytułowaną wsią konkursu w kategorii „Najlepszy projekt odnowy wsi”. Dwukrotnie zajęła I miejsce, a w bieżącej edycji konkursu projekt „Kwitnące ZOO”, bez wątpienia szczególnie nowatorski, otrzymał III nagrodę. Wspomniane sukcesy zapowiadały obecny najważniejszy sukces i jednocześnie wyznaczają nowy standard ubiegania się o tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolszczyzny – jest nim realizacja wielu nowatorskich i wzorcowych projektów składających się na spójny, wyróżniający i specyficzny wizerunek wsi.
- Przebieg odnowy wsi ma w Pilszczu modelowy charakter. Pokonano bariery związane z marginalizacją (jedna z najodleglejszych nadgranicznych miejscowości) oraz spustoszeniami wojennymi i powojennymi zaniedbaniami, których skutkiem było rozbicie struktury wsi. Równie trudne były bariery mentalności właściwe dla rolniczych obszarów pegeerowskich oraz wynikłe z przerwania ciągłości historycznej i osadniczej, braku utożsamienia z miejscem zamieszkania. Pilszcz, nadrabiając cywilizacyjne zaniedbania, zaczął realizować swe aspiracje oraz dzięki pomysłowym projektom wkroczył na drogę wyposażania wsi w elementy szczególne, wyróżniające i atrakcyjne dla obecnych i potencjalnych mieszkańców.
Pozostałości dawnej świetności Pilszcza (ponad 3000 mieszkańców i niezwykły zasób kulturowy) służą jej obecnym mieszkańcom jako tworzywo fundamentów trwałego rozwoju opartego o walory i jakość przestrzeni publicznej oraz atrakcyjność miejsca zamieszkania wzbogacaną życiem aktywnej wspólnoty. Wieś wydobyła się z regresu i cienia, jest chętnie odwiedzana przez przyjezdnych z regionu, czeskich sąsiadów i dawnych mieszkańców. Budzi zainteresowanie jako miejsce osiedlania się, inwestowania i współpracy – mówi Ryszard Wilczyński, pełnomocnik zarządu województwa opolskiego ds. realizacji programu Odnowa Wsi.