MERCOSUR1
TSW_XV_2025

OBOP – referendum, Unia, Polacy

29 stycznia 2003

78% osób badanych przez OBOP jest zainteresowanych udziałem w referendum akcesyjnym, 69% z nich deklaruje poparcie dla wejścia Polski do UE – wynika ze styczniowego sondażu TNS OBOP.

Zdecydowanych na udział w referendum jest 47% respondentów, 31% deklaruje, że raczej weźmie w nim udział. Z grupy osób zainteresowanych uczestnictwem w referendum 19% zapowiada, że zagłosuje przeciwko akcesji, 12% nie jest zdecydowane. 

Głosować nie zamierza 14% dorosłych Polaków – z tego 8% deklaruje, że zdecydowanie nie weźmie udziału w referendum, a 6% mówi, że raczej nie pójdzie do urn. 8%. nie zdecydowało jeszcze, czy będzie głosować, czy też nie.

Sondaż wykazał też, że wydłużenie czasu głosowania do dwóch dni – na sobotę i niedzielę lub na niedzielę i poniedziałek – w niewielkim stopniu wpłynęłoby na frekwencję. 2% osób głosowałoby w sobotę lub poniedziałek i 2% zdecydowałoby się na głosowanie w sobotę. Uwzględnienie w obliczeniu poparcia dla UE poglądów osób, które skłonne są głosować w sobotę lub poniedziałek nie zmienia uzyskanego wyniku.

39% badanych to osoby, które czują się wystarczająco dobrze poinformowane o członkostwie Polski w strukturach europejskich, 56% czuje się niewystarczająco poinformowana. Poczucie niewystarczającego poinformowania o członkostwie Polski w UE deklarują przede wszystkim rolnicy (82%) i robotnicy (68%), mieszkańcy wsi (66%) i małych miasteczek (62%), trzydziestolatkowie i osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym.

Udział w referendum najczęściej deklarują osoby z wyższym wykształceniem, większym zainteresowaniem polityką oraz lepszą oceną własnej sytuacji materialnej. Na pewno głosować zamierzają przede wszystkim mężczyźni, w większości piędziesięcio- i trzydziestolatkowie, mieszkańcy dużych miast (1000 – 500 tys.) i największych (powyżej 500 tys.), kierownicy i specjaliści, prywatni przedsiębiorcy oraz pracownicy administracji i usług, a także osoby, które są zadowolone z posiadanych informacji o członkostwie w UE. Przede wszystkim te osoby opowiadają się za wejściem Polski do Unii. "Za" są też zwolennicy PO, PiS i SLD.

Niechęć do udziału w referendum deklarują częściej od pozostałych ankietowani, którzy nie potrafią określić swoich poglądów, osoby starsze (powyżej 60 roku życia), badani z wykształceniem podstawowym i bezrobotni.

Przeciwnikami rozszerzenia są najczęściej rolnicy (31%) bezrobotni, sympatycy LPR i Samoobrony, osoby deklarujące poglądy prawicowe, lub nie potrafiące ich określić, mieszkańcy wsi i trzydziestolatkowie.

Sondaż został przeprowadzony między 11 a 13 stycznia na reprezentatywnej losowej próbie 1007 mieszkańców Polski powyżej 15 roku życia.

 


POWIĄZANE

Jakiś "dziki trener" (cztaj: dzikus i przygłup)-influencer szkaluje i oczernia p...

Rolnictwo precyzyjne coraz prężniej rozwija się. Dla wielu rolników drony, nawig...

Od tego roku obowiązują nowe regulacje podatkowe, które dotykają najmniejszych i...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę