aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Protest ukarany

23 listopada 2006

13 lipca 2005 sąd w Wolsztynie (Wielkopolska) skazał ośmiu rolników z Kiełkowa (gm. Siedlec, Wielkopolska) na wyroki 3 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i kary grzywny za „zakłócenie miru domowego” sąsiada. W przyszłym tygodniu odbędzie się rozprawa odwoławcza... oskarżyciela posiłkowego.

Skazani rolnicy z Kiełkowa przez dwa miesiące blokowali dniami i nocami dojazd do posesji sąsiada, który zawarł umowę ze spółką Prima, należącą do amerykańskiego koncernu Smithfield Foods, właściciela także Animexu, Morlin i Constaru. Nie chcieli w ten sposób dopuścić do przewiezienia do tej miejscowości dużej liczby świń do gospodarstwa znajdującego się w centrum wsi. Strach przed konkurencją amerykańskiego giganta, który planuje przekształcenie Polski w „zagłębie świńskie Europy” (gmina Siedlec słynie z bardzo dużej liczby niewielkich hodowców trzody chlewnej) oraz przed zanieczyszczeniem środowiska spowodował długotrwały protest. Ośmiu z protestujących rolników, w tym sołtysa – Małgorzatę Nawracałę, oskarżono właśnie o „zakłócenie miru domowego”.

Wyrok wolsztyńskiego sądu wzbudza wielkie wątpliwości - Czy można skazać przedstawicieli lokalnej społeczności, którzy przeciwstawili się łamaniu prawa w warunkach bierności inspekcji budowlanej i ochrony środowiska?

W jednej z rozpraw uczestniczył Laurent Cartier z Francji - specjalny wysłannik Jose Bove, słynnego z protestów antyglobalistycznych, przewodniczącego Konfederacji Rolników Europejskich (CPE). W opinii tej organizacji rolnicy polscy zasługują na pełne wsparcie w ich walce z gigantami agrobiznesu, które doprowadziły do upadku hodowców trzody chlewnej w USA.

Rolnicy Kiełkowa wiosną 2004 roku przez dwa miesiące blokowali uruchomienie przemysłowej farmy świń w centrum wsi przez jednego z jej mieszkańców działającego w porozumieniu z największym producentem wieprzowiny na świecie – amerykańską korporacją Smithfield Foods planującą przekształcenie Polski w „zagłębie świńskie Europy”. W 2003 roku Robert F. Kennedy ostrzegał Polaków przed koncernem Smithfield Foods: „Baronowie wieprzowiny potrafią korzystać z prawników, by uciszyć swych przeciwników, włącznie z własnymi pracownikami. Gdy grupa obywateli Nebraski skrytykowała pomysł wydania zezwolenia na chlewnię przemysłową, największy producent trzody w tym stanie wytoczył im sprawy sądowe. Okoliczni farmerzy stają przed sądem, gdy tylko odważą się wziąć udział w otwartym zebraniu przeciw koncernom. Pogarda dla prawa jest częścią naszej kultury przemysłowej.”

We wtorek w przyszłym tygodniu - 28 listopada 2006 w Sądzie Okręgowym w Poznaniu w sprawie skazanych rolników z Kiełkowa odbędzie się rozprawa odwoławcza oskarżyciela posiłkowego o niedopuszczenie jego wniosku o zmianę kwalifikacji prawnej czynu i przez to wymierzenie skazanym wyższego wyroku.


POWIĄZANE

Ciągnik siodłowy to samochód ciężarowy przeznaczony do transportu różnego rodzaj...

Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę