aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Punkty informacyjne dla rolników składających wnioski

10 lutego 2005

W prawie każdej podlaskiej gminie od 1 marca zaczną działać punkty informacji dla rolników.

Rolnicy będą mogli bezpłatnie uzyskać wszelką pomoc w wypełnieniu wniosku o dopłaty bezpośrednie za 2005 rok lub wniosków ws. programów strukturalnych UE dla rolników.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w środę w Białymstoku: Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie oraz Podlaska Izba Rolnicza.

Podobne porozumienie zawarto już w ubiegłym roku, czego efektem było to, że Podlasie znalazło się w czołówce regionów, gdzie do ARiMR złożono najwięcej wniosków o dopłaty - podkreślił dyrektor podlaskiego oddziału Agencji Wojciech Szczepkowski.

Gminne punkty z bezpłatną pomocą powstaną w 103 ze 109 podlaskich gmin. Pomieszczenia i wyposażenie w sprzęt zadeklarowały gminy, mimo że nie mają obowiązku tworzenia takich punktów, ani pomagania rolnikom w wypełnianiu wniosków - poinformował przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego Mirosław Lech.

W każdym punkcie będzie pracowało maksymalnie po dwóch przeszkolonych wcześniej stażystów lub absolwentów. W tym zakresie będą zawierane stosowne umowy z powiatowymi urzędami pracy. Pomaga w tym Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.

Pracownicy do biur będą merytorycznie przygotowani przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i ARiMR. Szkolenia dla nich zaczną się 21 lutego i potrwają tydzień. Biura w gminach ruszą 1 marca i będą działać do końca czerwca. Mają być bezpłatną konkurencją dla wielu firm komercyjnych, które chcą pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków za pieniądze. "Do gminy rolnikowi jest najprościej trafić" - dodał Lech.

Szczepkowski przypomniał, że we wnioskach na 2005 rok będzie kilka nowości. Jedną z nich ma być otrzymywanie tak zwanego wniosku spersonalizowanego. "Rolnik dostanie przesyłkę z listem informacyjnym i wnioskiem z danymi, wyszczególnione działki geodezyjne i jego obowiązkiem będzie sprawdzić czy zapisy się zgadzają oraz uprawy, które w tym roku będzie zakładał" - powiedział Szczepkowski.

Będą też drobne zmiany w formularzu wniosku. Rolnik nie będzie musiał oddzielnie deklarować jednolitej i uzupełniającej płatności obszarowej, a wszystko będzie zawarte w jednej.

Wnioski o dopłaty na Podlasiu w 2004 roku złożyło 80,7 tys. rolników na sumę 550 mln zł. Szczepkowski powiedział, że podlaski ARiMR nie naliczył jeszcze dopłat dla 6 proc. rolników, których gospodarstwa były kontrolowane w ramach kontroli na miejscu.


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę