biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Rząd przyjął projekt noweli ustawy o nasiennictwie

3 grudnia 2015
Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt nowelizacji ustawy o nasiennictwie. Nowe prawo ma umożliwić do końca września 2013 r. wpisanie do rejestru krajowego odmian jabłoni, grusz, śliw, czereśni i wiśni - bez przeprowadzenia specjalnych badań.
Jak poinformowało CIR w komunikacie, "zmiana umożliwi dokonanie wpisu do krajowego rejestru ok. 50 tradycyjnie uprawianych odmian roślin sadowniczych takich jak jabłoń, grusza, śliwa, czereśnia i wiśnia, które znajdowały się liście odmian materiału szkółkarskiego CAC (spełniającego minimalne wymagania) i dla których były sporządzone opisy odmian - bez przeprowadzania badań OWT (badanie odrębności, wyrównania i trwałości)".

W uzasadnieniu do ustawy czytamy, że termin na złożenie przez zainteresowane podmioty wniosku o wpis niektórych odmian roślin sadowniczych do krajowego rejestru minął 30 września 2012 roku. To powoduje, że nie będzie można wpisać danej odmiany, np. jabłoni renety złotej czy śliwki węgierki do rejestru, bez przeprowadzania badań OWT.

Badania OWT polegają na sprawdzeniu, czy dana odmiana jest odrębna - istotnie różni się od innych, wyrównana - mająca rośliny wystarczająco podobne cechy, oraz trwała - czy jej charakterystyczne właściwości nie zmieniają się w następnych pokoleniach.

Jak podkreślono w uzasadnieniu, dzięki zmianom zaproponowanym w noweli podmioty zajmujące się wytwarzaniem i obrotem materiałem szkółkarskim będą mogły bez zakłóceń kontynuować swoją działalność.




POWIĄZANE

Miód coraz rzadziej kojarzony jest wyłącznie z tradycją i domową spiżarnią. Staj...

Raporty PPR – Analiza Polityczna Ursula von der Leyen na zakręcie historii? Głos...

„Raporty PPR – AgroEksport: Rosja 2024/25"  W lipcu 2025 roku obserwujemy wyraźn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę