OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Warunki gospodarcze trudne, ale...

3 grudnia 2015
Warunki gospodarcze w Polsce w związku z zewnętrznymi czynnikami pozostają nadal trudne, ale powinny się stopniowo poprawiać. Będą one sprzyjać utrzymaniu bardzo niskiej inflacji w Polsce - uważa Paweł Durjasz, członek Rady Gospodarczej.

"Majowy wzrost wstępnie liczonych wskaźników PMI wskazuje, że dekoniunktura w strefie euro na szczęście się nie pogłębia. Proces wychodzenia z recesji jest tam jednak bardzo wolny i kruchy. W II kwartale 2013 r. PKB w strefie euro najprawdopodobniej ponownie się obniży, w III kwartale może się ustabilizować, a zacznie rosnąć być może dopiero pod koniec roku. Złą informacją dla gospodarki niemieckiej, dla której ważny jest eksport dóbr inwestycyjnych, jest wyhamowanie koniunktury w chińskim przemyśle" - napisał w Biuletynie Gospodarczym Durjasz.
"Utrzymują się zatem trudne warunki zewnętrzne dla wzrostu polskiej gospodarki - ale powinny się one bardzo stopniowo poprawiać. Wszystko wskazuje także na to, że czynniki zewnętrzne będą sprzyjać utrzymaniu bardzo niskiej inflacji w Polsce" - dodał.
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 2013 r. 47,5 pkt. wobec 47,0 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy szacowali wskaźnik na 47,2 pkt. Natomiast wskaźnik PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro wyniósł w maju 2013 roku 47,8 pkt. wobec 46,7 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca.




POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę