aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wspólna gospodarka odpadami

24 marca 2004

W Pułtusku koło Warszawy został podpisany we wtorek list intencyjny o wdrożeniu pilotażowego polsko- niemieckiego projektu, dotyczącego zintegrowanego systemu gospodarki odpadami w woj. mazowieckim - w powiatach makowskim i pułtuskim.

Stronę polską reprezentowali: dyrektor generalny Ministerstwa Środowiska, przewodniczący polsko-niemieckiej komisji sąsiedzkiej ds. ochrony środowiska i członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Andrzej Dworzak, starosta makowiecki Kazimierz Białobrzeski i starosta pułtuski Tadeusz Nalewajk.

Stronę niemiecką reprezentowali: prezes zarządu AGR w Essen Michael Vagedes, wiceprezes AGR Josef Backes i dyrektor Związku Komunalnego Gmin w Essen Gerd Willamowski.

Projekt będzie realizowany w latach 2004-2009, a po całkowitym wdrożeniu będzie modelowym przedsięwzięciem dla innych gmin, powiatów, zarówno woj. mazowieckiego, jak i całego kraju - poinformowano na konferencji prasowej.

Projekt jest zgodny z priorytetami ochrony środowiska państw Unii Europejskiej.

Podkreślono, że realizacja podpisanych dwustronnych dokumentów przyczyni się do przyspieszenia procesów integracyjnych z Unią Europejską, realizacji wspólnych programów i projektów w dziedzinie ochrony środowiska, transferu najlepszych dostępnych technik oraz stymulowania współpracy partnerskiej organów samorządowych.

Prezes AGR przypomniał, że jego firma jest obecna w Polsce już od trzech lat i służy doradztwem w dziedzinie utylizacji odpadów. Nie ukrywał też, że opór ze strony obywateli - gdy chodzi o utylizację odpadów - w początkowym okresie był duży. Według niego, należy informować i edukować społeczeństwo, by uwierzyło, że utylizacja odpadów może odbywać się w sposób przyjazny dla człowieka.

Starostowie przyznają, że żadna z gmin nie jest w stanie przeprowadzić utylizacji odpadów samodzielnie. "Chcemy korzystać z firm, które w tej dziedzinie mają długoletnie doświadczenie" - podkreślili samorządowcy.

Poinformowali również, iż specjalnie powołany komitet zajmie się m.in. określeniem lokalizacji składowisk lub spalarni odpadów. Eksperci określą również, z jakich środków pomocowych UE będzie można skorzystać przy realizacji wspólnego projektu.


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę