aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wytwórnia biopaliw zamiast cukrowni

4 października 2006

W ciągu dwóch lat w cukrowni w Małej Wsi ma ruszyć produkcja biopaliw. Jednak na razie pracę straciła już połowa załogi. To pierwsza od kilkudziesięciu lat jesień, gdy w podpłockiej Małej Wsi nie będzie kampanii buraczanej. Krajowa Spółka Cukrowa, do której należy kilkadziesiąt zakładów w całej Polsce, zdecydowała o zamknięciu najmniejszych z nich. Według rzecznika spółki Łukasza Wróblewskiego restrukturyzacja firmy jest konieczna ze względu na restrykcje na rynku unijnym i ograniczenia w produkcji cukru.

Mimo protestów pracowników, mieszkańców gminy, a także prominentnych polityków właściciel wprowadził swój program w życie. - Krajowa Spółki Cukrowa nie będzie mogła funkcjonować po 2008 r., jeśli jej koszty działalności nie zostaną ograniczone, nawet o 55 proc. - twierdził wiceminister skarbu Paweł Piotrowski. - Konieczna jest koncentracja produkcji, aby poprzez wzrost przerobu dobowego buraków cukrowych i wydłużenie kampanii w cukrowniach znacząco obniżyć jednostkowe koszty produkcji.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy z pracy odeszło już ok. 60 osób, czyli połowa zatrudnionych. Jak podkreśla rzecznik spółki, wszyscy skorzystali z programu dobrowolnych odejść i dostali wysokie odprawy, nawet 70 tys. zł.

Spółka przygotowała też dla nich "Program adaptacji zawodowej", który zakłada aktywną pomoc w zdobyciu przez odchodzących członków załogi nowych kwalifikacji i znalezienie innego zatrudnienia. - Większość osób, które odeszły, już pracuje - mówi Wróblewski.

Pozostałe 60 osób zostanie w Małej Wsi. - Zakład nie zostanie całkowicie zlikwidowany ze względu na strategiczne dla spółki położenie w centrum Mazowsza - dodaje rzecznik. - Nadal będzie spełniał funkcję magazynu.

Ale jak dowiedzieliśmy się w KSC, już za dwa lata Mała Wieś może znowu tętnić życiem. - Prowadzimy zaawansowane negocjacje z inwestorem, który przekształci zakład w firmę produkującą biopaliwa ze zbóż. Wszystko wskazuje na to, że rozmowy zakończą się pomyślnie - mówi Wróblewski. - Mamy już ustawę o ekologicznych paliwach oraz klimat do ich produkcji. Przed Małą Wsią naprawdę duża szansa na rozwój.

Ile osób może znaleźć pracę przy produkcji biopaliw, na razie nie wiadomo.


POWIĄZANE

Trend na powrót do dań, które pamiętamy z dzieciństwa, wyraźnie zaznaczył się w ...

jak NGT mogą wesprzeć polskie rolnictwo w kierunku zrównoważonego rozwoju i konk...

Wczoraj,na Jasnej Górze, odbyły się niezwykle podniosłe uroczystości związane z ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę