Adama_15.08-30.09.2021

Załamał się międzynarodowy handel warzywami

6 czerwca 2011
Rzeczpospolita podaje, że w Niemczech ocenia się, że epidemia E. coli kosztowała już producentów w Unii Europejskiej 1 mld euro, z czego jedna piąta przypada na Hiszpanię. Na kryzysie tracą także polscy rolnicy, gdyż Rosja zablokowała import warzyw z całej Unii. Straty polskich producentów wynoszą około dwóch milionów złotych dziennie.

W pierwszym momencie oskarżenia dotyczące źródła zakażenia zostały skierowane pod adresem Hiszpanii, co potem okazało się błędne, lecz zahamowało sprzedaż hiszpańskich warzyw. Kanclerz Niemiec Angela Merkel obiecała poprzeć starania hiszpańskiego rządu o pokrycie strat z budżetu Unii.
Jak mówi cytowany przez ,,Rz''  minister rolnictwa Marek Sawicki, niewykluczone, że z podobnym wnioskiem wystąpi Polska. Polscy eksporterzy tracą ok. 2 milionów złotych dziennie na zablokowaniu importu warzyw przez Rosję. Spadła także krajowa sprzedaż świeżych warzyw, a ceny ogórków są bardzo niskie (1 zł za kilogram).
Mimo intensywnych badań niemieckim naukowcom nadal nie udaje się wykryć ogniska zakażenia bakteriami E. coli. Nie są nim ogórki z Hiszpanii, co podejrzewały władze Hamburga, gdzie w ubiegłym tygodniu pojawiły się pierwsze przypadki zatruć. Jedynym sukcesem jest zidentyfikowanie szczepu bakterii wywołującego krwawą biegunkę oraz groźne dla życia powikłania w funkcjonowaniu nerek.
Niemieckie media przypominają, że kilka miesięcy temu miał miejsce skandal związany z obecnością dioksyn w jajach. Zamknięto 5 tys. farm, a straty wyliczono na 100 mln euro. Najbardziej kosztowna jak dotąd była choroba szalonych krów (BSE), której pierwsze ognisko odnotowano w połowie lat 80. w Wielkiej Brytanii. W latach 1996 - 2006 w UE obowiązywało embargo na import wołowiny z Wysp. Już w połowie tego okresu oceniano, że związane z epidemią dodatkowe badania mięsa, prewencyjny ubój zwierząt i pomoc dla rolnictwa kosztowały brytyjskich podatników 4 mld funtów - dodaje Rzeczpospolita.POWIĄZANE

Biuro Komunikacji ANWIL S.A. wydało oświadczenia, które odnoszą się do blokady z...

Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Opolu wziął udział w wyd...

W Żywieckim Parku Etnograficznym w Ślemieniu, 3 października br., odbył się Pikn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę