aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zbyt drogie kolczyki dla owiec i kóz

5 stycznia 2016
Krajowa Rada Izb Rolniczych  wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjecie działań mających na celu obniżenie ponoszonych przez rolników kosztów  elektronicznego znakowania owiec i kóz
W ocenie KRIR biorąc pod uwagę wartość sprzedawanych jagniąt i koźląt oraz ceny kolczyków rolnicy utrzymujący te gatunki ponoszą znacznie wyższe koszty oznakowania zwierząt w stosunku do producentów bydła.
- Ze względu , że większość polskiego pogłowia jagniąt i koźląt wysyłana jest, z przeznaczeniem  do uboju poza granicami kraju, koszty te dodatkowo wzrastaj , gdyż  zgodnie z art. 34b w związku z art. 17 ust.2 pkt2 lit. B ustawy z dnia 2 kwietnia  2004 roku o systemie identyfikacji  i rejestracji zwierząt  owce i kozy przeznaczone  do obrotu wewnątrz UE muszą zostać oznakowane kolczykiem zwykłym oraz dodatkowo kolczykiem zawierającym elektroniczny identyfikator – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Obecnie ceny zwykłych kolczyków dla owiec i kóz kształtują się w zależności od wielkości zamówienia , w przedziale od 2,10 – 14,85 zł, a dla bydła 2,00 – 8,00 zł. Natomiast ceny kolczyków elektronicznych wynoszą odpowiednio od 7,50 do 18,00 złotych.
-  Ze względu na strukturę pogłowia i wielkość stad można przyjąć, biorąc pod uwagę średnia cenę kolczyka, że przeciętna cena oznakowania jagniąt i koźląt rzeźnych wynosi około 11 – 13 złotych . Przy średniej wadze sprzedawanych jagniąt 22 kg i cenie żywca – 7,50 zł/kg jest to aż 7,2 % wartości zwierzęcia. Gdyby przyjąć taka skalę  porównawczą dla młodego bydła rzeźnego to koszt oznakowania wynosiłby około 350 złotych – dodaje Szmulewicz.
Dlatego też samorząd rolniczy zwrócił się do ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjecie działań na forum Komisji Europejskiej mających na celu wprowadzenie w rozporządzeniu KE2004/21odstępstwa od znakowania elektronicznego owiec i kóz ( dla krajów członkowskich z populacja owiec i kóz poniżej 600 000 szt.) w wieku do 12 miesięcy przeznaczonych do uboju na wzór istniejącego odstępstwa dla zwierząt przywożonych z państwa trzecich.
Ponadto KRIR wnioskuje  o środki z budżetu państwa rekompensujące producentom owiec i kóz  koszty obowiązkowego elektronicznego oznakowania zwierząt , szczególnie dla regionów i gospodarstw niemających  możliwości korzystania ze wsparcia specjalnego zgodnie z rozporządzeniem Ministra rolnictwa i rozwoju Wsi  z dnia 11 marca 2010 roku w sprawie rejonów wrażliwych pod względem gospodarczym lub środowiskowym oraz dopłat do owiec i kóz w ramach rozporządzenia  w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania ,,Program rolnośrodowiskowy ‘’ objętego  Programem Rzowju Obszarów Wiejskich  na lata 2007 – 2013.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę