Targi_china_210519-750

ARiMR: można składać wnioski o premię dla młodych rolników

2 lipca 2018
ARiMR: można składać wnioski o premię dla młodych rolników

100 tys. zł wsparcia może dostać młody rolnik na prowadzenie gospodarstwa rolnego, można je wykorzystać na zakup maszyn rolniczych. Wnioski o bezzwrotną pomoc od 29 czerwca przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski będą przyjmowane do 31 lipca 2018 r. Dotacje na "Premie dla młodych rolników" są finansowane z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W obecnej perspektywie finansowej zostały przeprowadzone trzy nabory wniosków o taką pomoc.

Wniosek można złożyć osobiście, za pośrednictwem upoważnionej osoby lub wysłać rejestrowaną przesyłką nadaną w placówce Poczty Polskiej. O premię może starać się osoba fizyczna, która m.in.: w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy jest pełnoletnia i ma nie więcej niż 40 lat; jest obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej; posiada kwalifikacje rolnicze bądź zobowiąże się do ich uzupełnienia.

Premia przysługuje osobie, która przed dniem złożenia wniosku (lecz nie wcześniej niż w okresie 24 miesięcy) rozpoczęła prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie o powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha. Do wniosku musi być dołączony biznesplan, który powinien być zrealizowany nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy.

Rolnik, któremu zostanie przyznana pomoc, najpóźniej w ciągu 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji musi rozpocząć działalność jako kierujący prowadzenie gospodarstwa: o powierzchni użytków rolnych równej co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju (obecnie jest to 10,65 ha), a w województwach o niższej średniej - co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w województwie.

Wielkość gospodarstwa nie może przekraczać 300 ha, a jego wielkość ekonomiczna musi mieścić się w granicach od 13 tys. euro do 150 tys. euro.

W pierwszej kolejności pomoc przysługuje wnioskodawcom, którzy uzyskali największą liczbę punktów, przy czym pomoc jest przyznawana, jeżeli wnioskodawca uzyskał co najmniej 8 punktów.

Pomoc dla młodych rolników wypłacana jest w dwóch ratach. Po wydaniu decyzji o przyznaniu pomocy rolnik otrzymuje 80 proc. premii, a po zrealizowaniu biznesplanu pozostałe 20 proc. Wysokość wydatków na inwestycje w środki trwałe musi wynieść co najmniej 70 proc. kwoty pomocy.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

- Świat jest niemoralny, nieetyczny, ponieważ bogata północ, do której my się za...

− Postęp, jaki polskie rolnictwo zrealizowało jest imponujący. Wszyscy, którzy m...

Największy detalista na świecie, amerykański Walmart, pozwał prawie wszystkie fi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę