dnikukurydzy_210818

Australia/ Służby specjalne zabrały z biur telewizji tajne dokumenty rządu

2 lutego 2018
Australia/ Służby specjalne zabrały z biur telewizji tajne dokumenty rządu

Służby specjalne Australii zabrały w czwartek z biur telewizji ABC setki dokumentów rządowych, opatrzonych klauzulą "ściśle tajne". Przejęto je w ramach śledztwa mającego wyjaśnić, dlaczego dokumenty znalazły się w używanych meblach wystawionych na sprzedaż.

Cała operacja odbyła się za zgodą szefostwa telewizji.

W środę ABC ujawniła, że jest w posiadaniu kilkuset tajnych dokumentów, które zostały znalezione w starych szafkach kartotekowych sprzedanych w sklepie z używanymi meblami w Canberze.

Przedstawiciele Australijskiej Organizacji Bezpieczeństwa i Wywiadu (ASIO) weszli w czwartek wieczorem do biur telewizji w parlamencie w Canberze a także w Brisbane i Melbourne.

Kilka godzin wcześniej agenci dostarczyli do biur telewizji sejfy, by zabezpieczyć dokumenty, a w międzyczasie prawnicy negocjowali z telewizją, co zrobić z papierami dotyczącymi ponad 10 lat pracy ministrów pięciu kolejnych rządów od premiera Johna Howarda (1996-2007) po Tony'ego Abbotta (2013-2015).

Dokumenty zostały zabezpieczone w ramach porozumienia między telewizją ABC a rządem premiera Malcolma Turnbulla, który prowadzi śledztwo w sprawie tego, dlaczego dokumenty sprzedano w sklepie w Canberze - napisały we wspólnym oświadczeniu telewizja i władze.

Szafki zostały kupione za bezcen w stołecznym sklepie, który specjalizuje się w sprzedaży mebli używanych przez członków rządu. Cena mebli została obniżona, gdyż szafki były zamknięte, a klucze do nich zgubiono.

ABC nie podało tożsamości nabywcy szafek, który po kilku miesiącach otworzył je za pomocą wiertarki. W środku były tysiące stron dokumentów.

Według ABC w archiwach był m.in. raport o utracie przez policję prawie 400 dossier dotyczących bezpieczeństwa narodowego z pięciu lat oraz inne sprawozdanie, według którego 195 ściśle tajnych dokumentów pozostało w biurze jednego z ministrów po przegranej Partii Pracy w wyborach parlamentarnych w 2013 roku. Pozostawione dokumenty zawierały m.in. plany obrony na Bliskim Wschodzie, informacje o konflikcie w Afganistanie, dane wywiadu na temat sąsiadów Australii czy szczegóły operacji antyterrorystycznych - podała telewizja.

W szafkach znaleziono ponadto zapisy debat na temat strategii politycznych koalicji rządzących.

ABC oceniła, że jest to "jedno z największych w historii Australii naruszeń bezpieczeństwa". Podkreślono, że używane przez ministrów meble mogą być sprzedawane także kupcom z zagranicy.

Premier Turnbull nazwał wyciek "przerażającym brakiem odpowiedzialności" i zapewnił, że "osoby, które są za to odpowiedzialne, zapłacą wysoką cenę". Były szef rządu Abbott, który teraz jest deputowanym, wezwał do zwrotu dokumentów i ukarania tych, którzy się ich pozbyli.

Prawnik Nicholas Pullen zakwestionował, czy w świetle prawa ABC była zobligowana zwrócić władzom dokumenty. "Zostały one porzucone. (...) To, do kogo właściwie one należą, jest nierozstrzygniętą kwestią" - tłumaczył.

ABC nie poinformowało, kiedy znaleziono dokumenty. Jednak w ostatnich tygodniach telewizja przekazywała kłopotliwe dla poprzednich rządów Kevina Rudda i Tony'ego Abbotta doniesienia.

W Australii dokumenty rządowe zazwyczaj są ujawniane publicznie dopiero po 20 latach.

 

(PAP)


POWIĄZANE

28 września br. Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników zawarł pono...

Największe przedsiębiorstwo drobiarskie na Ukrainie konsekwentnie realizuje swój...

Tania konkurencja ze Wschodu może wyprzeć z rynku polskie jabłka i soki, zagrożo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę