biogaz_09_2025

Badania kontrolne zwierząt w kierunku zakażenia SARS-CoV-2

31 stycznia 2022
Badania kontrolne zwierząt w kierunku zakażenia SARS-CoV-2

Główny Inspektorat Weterynaryjny w piśmie z dnia 27 stycznia 2022 r. w związku z nowymi zasadami badań kontrolnych zwierząt w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 oraz z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt (Dz. U. z 2021, poz. 2237), informuje, co następuje.

"Zgodnie z ww. pismem, do końca stycznia 2022 r. pobieranie próbek w ramach badań kontrolnych można kontynuować na dotychczasowych zasadach (20 wymazów/gospodarstwo 2 razy w odstępie co najmniej 8 tyg.). Natomiast od 1 lutego 2022 r. badanie zwierząt z gatunków: norka (Neovision vision), jenot (Nyctereutes procyonoides) oraz wszystkich pozostałych zwierząt, innych niż norki, należących do gatunków z rodziny Mustelidae należy przeprowadzać zgodnie z ww. rozporządzeniem, mając na uwadze wytyczne przedstawione w ww. piśmie Głównego Lekarza Weterynarii.

W przypadku wyboru w gospodarstwie drugiego alternatywnego planu pobierania próbek (zgodnego z Sekcją 3 Załącznika II do decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2021/788) należy pamiętać, że obligatoryjna jest kontrola przez powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca prowadzonej działalności przestrzegania zasad bioasekuracji (zgodnie z zaleceniami Głównego Lekarza Weterynarii w zakresie postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia SARS-CoV-2 na fermach norek (i innych gatunków zwierząt objętych badaniami), które zostały przekazane przy piśmie znak: GIWz.420.17.2020(1) z dnia 22 grudnia 2020 r.) – na podstawie wizyty w gospodarstwie.

Ponadto, możliwe jest zastosowanie drugiego alternatywnego planu pobierania próbek. W takich przypadkach oprócz kontroli przestrzegania bioasekuracji, powiatowi lekarze weterynarii właściwi dla miejsca prowadzonej działalności, monitorują przestrzeganie uczestnictwa w badaniach przesiewowych w kierunku SARS-CoV-2, zgodnie z wytycznymi Inspekcji Sanitarnej przez osoby pracujące na fermie, mające kontakt ze zwierzętami wrażliwymi (pismo Zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, znak: EP.NE.743.1.2022, w załączeniu). W tym celu powiatowi lekarze weterynarii muszą kontaktować się raz w miesiącu z właściwą terenowo Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w celu uzyskania informacji o fermach, w których wykonywane są regularnie, zgodnie z wytycznymi Inspekcji Sanitarnej, badania pracowników na obecność SARSCoV-2.

Należy zauważyć, że oferowane przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych właściwych ze względu na lokalizację fermy badania, są dobrowolne, bezpłatne oraz odbywają się co 2 tygodnie".

Pismo GLW >>>

Załącznik >>>

 

KRIR


POWIĄZANE

Coraz większą popularność zyskują nowoczesne produkty na bazie naturalnych skład...

Sens dokonującej się na naszych oczach rewolucji internetowej da się lepiej zroz...

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wyraża pełne poparcie dla stan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę