aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Cel klimatyczny UE - W końcu zdecydowano się na dialog z rolnikami!

7 lutego 2024
Cel klimatyczny UE - W końcu zdecydowano się na dialog z rolnikami!

fot,e-mk, ppr.pl

Nie ulega żadnej wątpliwości, że politycy unijni "rakiem" wycofują się z forsowania nierealnych celow klimatycznych, które w znaczej mierze obciążać miały rolników. Pod naporem niezliczonych i narastających protestów i sprzeciwów rolników niemalże we wszystkich krajach wspólnoty, z Brukseli co raz płyną komunikaty o łagodzeniu proponowanych skrajnie niedpowiedzialnych, klimatycznych przepisów i dyrektyw. Dzieje się tak również dlatego, że już w czerwcu odbędą się wybory do europarlamentu i całe lobby klimatyczne obawia się, że zostanie z ciepłych unijnych posadek raz na zawsze przegonione.

I NIECH SIĘ TAK STANIE! Na pewno rolniczy świat nie będzie za nimi tęsknić. Już dziś trzeba o tym głośno mówić, aby do czerwca nikt nie zapomniał, co obecny skład unijnego parlamentu zgotował polskim i unijnym rolnikom, doprowadzając większość do skraju bankructwa. W unijnym parlamencie muszą zasiąść przede wszystkim ludzie, którzy zanim wprowadzą jakiekolwiek regulacje dobrze je przemyślą, policzą, a przede wszystkim zasięgną bezpośrednio zainteresowanych tych grup społecznych, których poszczególne dyrektywy będą dotyczyć. W obecnej kadencji europarlamentu, w koalicyjnej większości, niestety, ignorancja, głupota, pycha i arogancja wygrywały ze zdrowym i racjonalnym działaniem.

Cała społeczność rolnicza wspólnoty europejskiej płaci europarlamentarzystom i komisarzom na strajkach, protestach, blokadach dróg i centrów dystrybucyjnych żywności. Kolejny etap,  to czerwona kartkaprzy czerwcowych wyborach, któora będzie odsunięciem tej nieodpowiedzialnej grupy od decydującego wpływu w Unii Europejskie.

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia CAPA i COGECA, która odnosi się do przeniesienia na przyszłą kadencję prac dotyczących celu klimatycznego UE na rok 2040 oraz komunikatu dotyczącego zarządzania emisjami gazów cieplarnianych w przemyśle.

Oto jego treść.

"Komisja ogłosiła dzisiaj publikację dwóch komunikatów dotyczących europejskiej trajektorii redukcji gazów cieplarnianych, a mianowicie: komunikatu dotyczącego celu klimatycznego UE na rok 2040 oraz komunikatu dotyczącego zarządzania emisjami gazów cieplarnianych w przemyśle. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują wybór dialogu i pragmatycznego wsparcia, ostatecznie zachowany przez Komisję Europejską.

W swoim komunikacie dotyczącym celów klimatycznych UE na rok 2040 Komisja Europejska przyjęła pragmatyczne podejście, analizując „umożliwiające warunki polityczne”, które mogłyby wesprzeć dalszą redukcję gazów cieplarnianych do 2040 r. w sektorze rolnym. Na pierwszy rzut oka Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują przede wszystkim chęć wzmocnienia sektora biogospodarki i ponowne zainteresowanie rozmowami z rolnikami w ramach dialogu strategicznego. Trwające działania informacyjne pomogą przyszłej Komisji złożyć wnioski ustawodawcze dotyczące ram polityki na okres po 2030 r., które pozwolą osiągnąć cel na rok 2040 w sprawiedliwy i opłacalny sposób.

W swoim komunikacie w sprawie zarządzania emisjami dwutlenku węgla w przemyśle Komisja bada ramy ustalania cen emisji dwutlenku węgla dla sektorów, w których trudno jest obniżyć emisję gazów cieplarnianych, w tym rolnictwa. Copa i Cogeca podsumowały propozycję Komisji dotyczącą powołania specjalnej grupy zadaniowej w celu opracowania globalnego podejścia do ustalania cen emisji dwutlenku węgla i rynków emisji.

Po wyborach europejskich następna Komisja zaproponuje przegląd unijnego prawa o klimacie, aby cel UE na rok 2040 stał się prawnie wiążący.

Europejscy rolnicy, właściciele lasów i ich spółdzielnie oczekują, że nowa Komisja będzie wspierać sektor w dalszym podejmowaniu konkretnych działań mających na celu ograniczenie emisji, przy jednoczesnym wyżywieniu szybko rosnącej populacji i zapewnieniu zrównoważonej alternatywy dla materiałów opartych na paliwach kopalnych."

oprac, Marek Kozak, ppr.pl;


POWIĄZANE

W meich społecznociowych pojawiła się bardzi ciekawa, choć powszechnie znana ana...

Myjka Karcher K5 to zaawansowane urządzenie, które stanowi klucz do efektywnego ...

Program azotanowy od ubiegłego roku pozwala dość elastycznie stosować nawozy azo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę