aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

COP24/ PGG analizuje projekt zgazowania węgla na terenie jednej ze swoich kopalń

13 grudnia 2018
COP24/ PGG analizuje projekt zgazowania węgla na terenie jednej ze swoich kopalń

Polska Grupa Górnicza analizuje możliwości uruchomienia na terenie jednej ze swoich kopalń instalacji zgazowania węgla, zdolnej do przetworzenia ok. 1,2 mln ton tego surowca rocznie, z możliwością wykorzystywania także odpadów i biomasy. Szacunkowy koszt projektu to ok. 500 mln euro.

Zamierzenia spółki związane z potencjalnym rozpoczęciem produkcji karbochemicznej – zgazowania węgla na potrzeby produkcji chemikaliów – przedstawił w czwartek prezes PGG Tomasz Rogala. Jako potencjalne lokalizacje takiej instalacji wskazał tereny kopalni Ziemowit w Lędzinach (część kopalni Piast-Ziemowit) lub Jankowice w Rybniku (część kopalni ROW).

Plan budowy instalacji zgazowania ma znaleźć się w zaktualizowanej strategii PGG, którą Grupa zamierza przedstawić w przyszłym roku.

PGG szacuje, że realizacja projektu – od decyzji o budowie instalacji do jej uruchomienia – zajęłaby mniej więcej 6 lat, z czego ok. 2,5 roku to etap dokumentacji i przygotowań, a kolejne ok. 3 lata – czas budowy. Z wytworzonego w instalacji gazu można byłoby wyprodukować ok. 620 tys. ton metanolu rocznie. Efektem ekologicznym ma być uniknięcie emisji 150 tys. ton dwutlenku węgla w stosunku do klasycznych technologii wykorzystania węgla.

"Obecnie pracujemy nad szeregiem studiów, mających szczegółowo pokazać, jakie wartości taki projekt mógłby przynieść naszym akcjonariuszom, lokalnym społecznościom oraz środowisku naturalnemu; oczywiście analizujemy też wszelkie zagrożenia, by ograniczyć ryzyko związane z takim projektem" – powiedział prezes PGG podczas jednej z dyskusji towarzyszących w czwartek trwającemu w Katowicach szczytowi klimatycznemu ONZ – COP24.

Zgazowanie węgla na potrzeby chemii jest technologią znaną na świecie, stosowaną głównie w rejonach o ograniczonym bądź kosztownym dostępie do gazu ziemnego. Gaz syntezowy z węgla jest obecnie wykorzystywany przy produkcji ok. 30 proc. wytwarzanego na świecie metanolu.

Eksperci przekonują, że technologie zgazowania węgla, czyli przemiany węgla w paliwo gazowe, mogą być atrakcyjne ekonomicznie i przyjazne środowisku. Również uczestnicy czwartkowej dyskusji w polskim pawilonie na COP24 uznali, że zgazowanie polskiego węgla może być szansą na jego szersze i bardziej ekologiczne wykorzystanie, a przy tym opłacalne ekonomicznie.

Jak mówił prezes Rogala, ambicją PGG – największego w UE producenta węgla – jest nie tylko zaspokojenie potrzeb polskiej energetyki w takiej części, w jakiej jest i będzie ona oparta na węglu, ale także bycie jednym z liderów transformacji, angażującym się w zmiany wynikające z polityki klimatycznej, oczekiwań społecznych i wymogów biznesowych.

Prezes PGG tłumaczył, że analizując projekt karbochemiczny PGG postawiła sobie cztery cele: działanie na rzecz środowiska, ochronę tworzonego przez Grupę "łańcucha wartości" dla gospodarki, pracowników i kooperantów, a także zagospodarowanie zdegradowanych terenów pogórniczych oraz zastosowanie takiej technologii, która - obok wykorzystania węgla – pomogłaby rozwiązać problem odpadów.

W ocenie prezesa, z analiz wynika, iż technologie zgazowania stosowane za granicą (m.in. w Chinach) dość łatwo nadają się do wykorzystania również w polskich warunkach. Podkreślił, że zgazowanie oznaczałoby znaczące obniżenie emisji CO2 i innych zanieczyszczeń w odniesieniu do emisji, jaka powstałaby w procesie spalania węgla. Dodatkowym walorem byłaby możliwość przetwarzania odpadów.

"Syngaz z węgla może być surowcem dla przemysłu chemicznego, transportowego i energetycznego" – mówił Rogala, podkreślając, że PGG chciałaby aktywnie uczestniczyć w rozwoju karbochemii w Polsce.

Z danych przedstawionych przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu wynika, że z 1 mln ton węgla kamiennego można – w procesie zgazowania – pozyskać ok. 0,4 mld m sześc. gazu syntetycznego. Obecnie na świecie przetwarza się w formie zgazowania ok. 300-400 mln ton węgla rocznie, a w budowie są kolejne instalacje, pozwalające zgazować podobną ilość surowca. Większość syngazu jest wykorzystywana do produkcji chemikaliów; w znacznie mniejszej skali do produkcji energii.

 

Marek Błoński (PAP)


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę