aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Czynniki wpływające na dobrostan zwierząt

27 listopada 2023
Czynniki wpływające na dobrostan zwierząt

Dobrostan zwierząt jest kluczowym aspektem naszego społeczeństwa, obejmującym dobrostan fizyczny i psychiczny zwierząt w różnych środowiskach. Naszym moralnym obowiązkiem jest dopilnowanie, aby zwierzęta były traktowane z życzliwością, współczuciem i szacunkiem.

Aby ocenić i poprawić dobrostan zwierząt, możemy odwołać się do powszechnie uznawanych ram „Pięciu Wolności”. Obejmują one: wolność od głodu i pragnienia, wolność od dyskomfortu, wolność od bólu, obrażeń lub chorób, wolność do wyrażania normalnego zachowania oraz wolność od strachu i niepokoju. Ramy te służą jako praktyczny przewodnik dotyczący promowania i ochrony dobrostanu zwierząt.

Dlatego też każde cywilizowane społeczeństwo powinno zadbać o zwierzęta i zapewnić im odpowiednie żywienie, dostęp do wody, właściwą opiekę weterynaryjną oraz przetrzymywanie ich w dobrych warunkach, które umożliwiają im trwanie w naturalnej pozycji, z zapewnieniem nieskrępowanych ruchów i w higienicznym pomieszczaniu. Obowiązkiem każdego właściciela jest zapewnienie zwierzętom odpowiedniego schronienia, z dostępem dziennego światła, które obroni je przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi  zagrażającymi  ich zdrowiu i życiu. Uwzględnienie wszystkich tych czynników niewątpliwie stymulują rozwój fizyczny i psychiczny zwierząt.

Zwierzęta są stworzeniami społecznymi i na ich dobrostan wpływają interakcje społeczne. Pozytywne interakcje społeczne, takie jak towarzystwo przedstawicieli tego samego gatunku lub odpowiednie interakcje człowiek-zwierzę, promują poczucie bezpieczeństwa i ogólnego szczęścia. I odwrotnie, izolacja społeczna lub agresywne interakcje mogą prowadzić do stresu i pogorszenia dobrostanu.

Kampania pt. Program dobrostan + sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka.

 

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Przypominjący medium społecznościowe „X” (dawny Twitter) Sejm „X” (zbieżność naz...

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę