aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Dofinansowanie nauki zawodu

17 marca 2004

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży poparła we wtorek rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym pracodawcy będą otrzymywali dofinansowanie kosztów poniesionych w związku z nauczaniem zawodu młodocianych pracowników lub przyuczaniem ich do określonej pracy.

Młodociani pracownicy to młodzież w wieku 16-18 lat, spełniająca obowiązek nauki poprzez przygotowanie zawodowe u pracodawcy. Nowelizacja związana jest ze zlikwidowaniem w ubiegłym roku ulgi podatkowej dla pracodawców kształcących młodocianych pracowników. Jak poinformowała we wtorek wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska, w 2002 r. z ulgi tej skorzystało ok. 29 tys. pracodawców.

Zgodnie z projektem podstawą do wypłacenia pracodawcy środków finansowych z tytułu dofinansowania poniesionych kosztów będzie wniosek pracodawcy zawierający kopie: dokumentów potwierdzających kwalifikacje do prowadzenia przygotowania zawodowego, umowy o pracę z młodocianym pracownikiem oraz zaświadczenia potwierdzające zdanie przez młodocianego stosownego egzaminu kończącego naukę zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy.

Kwoty dofinansowania wyniosą: w przypadku nauki zawodu - 4587 zł (przy okresie 24 miesięcy) lub 7645 zł (przy okresie 36 miesięcy), w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - 240 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia. Środki na dofinansowanie kosztów kształcenia będą pracodawcom przekazywać gminy właściwe dla miejsca zamieszkania młodocianego pracownika. Decyzję w sprawie przyznania dofinansowania podejmować będzie wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

W budżecie państwa na 2004 r. na dofinansowanie kosztów poniesionych przez pracodawców w związku z nauczaniem zawodu młodocianych pracowników lub przyuczaniem ich do określonej pracy przeznaczono 350 mln zł. Dofinansowanie kosztów kształcenia z budżetu państwa będzie się odbywać w formie dotacji celowej dla gmin na zadania własne.

Koncepcja finansowania praktycznej nauki zawodu jest słuszna. Zastanawiam się jednak, czy dofinansowanie powinien przyznawać wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jeśli szkolnictwo zawodowe jest w gestii powiatów –  zauważyła Krystyna Szumilas (PO). Wiceminister edukacji Franciszek Potulski powiedział, że zdecydowano, że dofinansowanie pracodawców będzie realizowane poprzez gminy, gdyż zgodnie z ustawą o Systemie Informacji Oświatowej to właśnie one są odpowiedzialne za kontrolowanie wypełniania obowiązku nauki przez młodocianych przygotowujących się do zawodu u pracodawców.


POWIĄZANE

W jaki sposób witamina D chroni przed najpowszechniejszymi chorobami i jednocześ...

Kolejne wchodzące w skład grupy spółek DANONE w Polsce podmioty już w 2024 roku ...

Czyli dlaczego warto spożywać warzywa, owoce i soki? Większość ekspertów ds. żyw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę